Ultimate magazine theme for WordPress.

İvme Hareketi: Türkiye’de Akademik Özgürlük Ve Beyin Göçü belgeseli

İvme Hareketi’nin hazırladığı “Türkiye’de Akademik Özgürlük ve Beyin Göçü” belgeseli izleyici ile buluşuyor. Online olarak da izlenebilen belgesel için Pazar günü özel bir gösterim ve söyleşi düzenlenecek.

İVME Hareketi, “Türkiye’de Akademik Özgürlük ve Beyin Göçü” konulu önemli bir belgesele imza attı. Türkiye’deki yüksek öğretim kurumları ve bilimsel düşüncenin üzerindeki yoğun iktidar baskısını, yaşanan yoğun beyin göçünü anlatan belgeselde, yakın tarihteki gelişmeler ve bireysel tanıklıklar yer alıyor. Kolektif bir emekle bir yılı aşkın sürede hazırlanan belgeselde, yüksek eğitim almış genç nüfusun mevcut baskı ve değersizleştirme sürecinin etkisiyle hızla Türkiye’den uzaklaşmasına dikkat çekiliyor. Beyin göçünün farklı neden ve sonuçlarının, değişik grupların ülkeyi terk etme nedenleri üzerinden sorgulayan belgeselde, geri dönüşün imkânlarını da tartışmaya açıyor.

TANITIM GÖSTERİMİ VE SÖYLEŞİ

Belgesel ile ilgili olarak 24 Nisan Pazar günü saat 15.00’da Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde belgesel tanıtım gösterimi ve söyleşi gerçekleştirilecek. Moderasyonunu İletişim Uzmanı Yeşer Sarıyıldız’ın yapacağı söyleşiye, Prof. Dr. Yüksel Taşkın, Prof. Dr. Aslıhan Aykaç, Prof. Dr. Zafer Yenal ve belgeselin proje koordinatörü Anıl Kemal Aktaş konuşmacı olarak katılacak.

“Türkiye’de Akademik Özgürlük ve Beyin Göçü” adlı belgesel Youtube’da ücretsiz olarak izlenebiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.