Şuan Okunan
İzmir’de Sergi: Muhteşem Gıda İsrafı!

İzmir’de Sergi: Muhteşem Gıda İsrafı!

Türkiye’de gıda israfına karşı yürütülmekte olan Gıdanı Koru Kampanyasına destek amacıyla, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ortaklaşa bir fotoğraf sergisi açıyor. Avusturyalı fotoğraf sanatçısı Klaus Pichler’in “Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş” adlı sergisi gıda kaybı ve israfına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Sergi, bozulmanın çeşitli aşamalarında artık yenilebilir olmayan yiyecekleri ayrıntılı bir natürmort serisi halinde sanatseverlerle buluşturuyor. Gıda israfının böyle geleneksel olmayan bir şekilde tasvir edilmesi, kamuoyunun dikkatini konuya çekmeyi ve tüketicilerin düşünce ve davranışlarında gerekli değişimi sağlamayı hedefliyor. FAO, Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından 12 Nisan 2022 tarihinde açılışı yapılacak olan sergi, 30 Nisan’a kadar Kültürpark’taki İzmir Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

 

“Gıdanı Koru” Kampanyası hakkında

Mayıs 2020’de başlatılan ulusal “Gıdanı Koru” Kampanyası, gıda kaybı ve israfının olumsuz etkileri hakkında farkındalığı artırmayı ve gıda tedarik zinciri boyunca, kaybı ve israfı azaltıcı faaliyetleri teşvik etmeyi amaçlıyor. Kampanya, FAO-Türkiye Gıda ve Tarım Ortaklık Programı aracılığıyla finanse edilen “Azerbaycan, Orta Asya ve Türkiye’de Gıda Kayıp ve İsrafının Azaltılması” Projesi kapsamında FAO ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülmektedir. Proje, faydalanıcı ülkelere (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan) gıda kaybı ve israfını azaltmak için ulusal stratejiler ve eylem planları geliştirmelerinde yardımcı oluyor.

(http://gidanikoru.com/)

 

Ayrıca Bakınız

Klaus Pichler hakkında

Klaus Pichler (1977 doğumlu) Viyana’da yaşıyor. Viyana Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nde Peyzaj Planlama ve Peyzaj Mimarlığı tahsilini yaptı ve 2005’ten bu yana özgür sanatsal projelerde serbest fotoğrafçı olarak çalışıyor. Fotoğrafa ilgisi, günlük yaşamın gözden kaçan yönleri, insan ve çevre arasındaki ilişki ile doğa bilimleri, sosyal politika ve medya kültürü arasındaki karşıt unsurlar dengesi üzerinedir.


(Fotoğraf Sergisi, “Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş”, Klaus Pichler)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik