Şuan Okunan
Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin Arşivleri 17. İstanbul Bienali’nde!

Kadın Eserleri Kütüphanesi’nin Arşivleri 17. İstanbul Bienali’nde!

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı arşiv ve koleksiyonlarından seçilen belgelerden hazırlanan yılın ikinci* sergisi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)’nın 17 Eylül – 20 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştireceği 17. İstanbul Bienali kapsamında açılacak. Küratörlüğünü Merve Elveren ve Çağla Özbek’in yaptığı sergi, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı arşivlerinden yararlanılarak hazırlandı. Sergilemeler Bienal mekanlarından Gazhane, Pera Müzesi, Perform İstanbul ve Barın Han’da görülebilecek.

Sergilemede KEKBMV arşivinden yaklaşık 100 malzemenin dijital fotoğrafları kullanılacak, 5 davetli kişi ile 4 ayrı mekânda çoklu köşeli oda [üçgen, dikdörtgen, kare] biçimli sergilemeler yapılacak.

Temalarıyla birlikte davetli kişi/kurum ve mekânlar:

ZEYNEP SAYIN (Felsefe ve Sanat Tarihi Kuramcısı) / Mekân Pera Müzesi  Zeynep Sayın’ın arşivcilik konulu ses kaydı ile KEKBMV arşivinden kartpostallar.

MERVE KAPTAN (Sanatçı) / Mekân Gazhane – Zeynep Oral’ın Kreş konulu bir haberinden yola çıkan kuşaklar arası aktarım konulu bir metin. Kerime Nadir ve Müfide İlhan özel arşivleri ve Görsel Arşivden kadın fotoğrafları eşliğinde sessiz video.

AYŞE DÜZKAN (Aktivist, çevirmen, Güldünya Yayınları editörü) / Mekân Perform İstanbul – Feminist Argo konusunda Duygu Asena ile ilgili haberler ve ‘438’e karşı’ haberlerinden, KEKMBV’nin Thesaurus kitabı, Filiz Bingölçe’nin ‘Kadın Argosu Sözlüğü’ kitabı gibi malzemeler ile birlikte argonun kullanıldığı bir ses kaydı ve son dönemde 8 Mart yürüyüşlerinde argonun kullanıldığı afişlerden oluşan bir video.

Ayrıca Bakınız

DİLEK WINCHESTER (Sanatçı) / Mekân Barın Han – Feminist çevirinin kadın hareketine katkısı temalı ve Meltem Ahıska’nın ‘Hayır’ adlı şarkı sözlerini içeren 8 Mart 1995’te Kütüphanede gerçekleşen bir etkinliğin videosu, 1980-1990’larda Türkçeye çevrilen kitaplar ile Kerime Nadir ve Şirin Tekeli yazışmalarından alıntılar.

ÇATLAK ZEMİN (Feminist web Sitesi, Arşiv) / Mekân Pera Müzesi. Çatlak Zemin arşivlerinden 2000 sonrası Feminist Gece Yürüyüşü fotoğrafları, hazırlık aşamasına dair fotoğraflar, yürüyüşten ses kayıtları ve videolar, KEKBMV arşivlerinden kadın hareketinin 2000 öncesine ait belgeler.

13-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Bienal ön gösterimi kapsamında 15 Eylül 2022’de Gazhane’de sergilerle ilgili bir sohbet toplantısı yapılacak. Bu sohbete Küratörler Merve Elveren, Çağla Özbek ve Bienal kapsamında feminist bir sergileme gerçekleştirecek olan Oda Projesi’nden Özge Açıkkol ile Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı kurucu üyesi Füsun Ertuğ katılacaktır.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik