Şuan Okunan
Küratör Seçimi Nedeniyle Eleştirilen İKSV, İstanbul Bienali’ni Erteledi

Küratör Seçimi Nedeniyle Eleştirilen İKSV, İstanbul Bienali’ni Erteledi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2007-2036 Bienal Sponsoru Koç Holding’in katkıları ile düzenlenecek olan 18. İstanbul Bienali, 2025’e ertelendi. Bienal, 14 Eylül-17 Kasım 2024 arasında gerçekleştirilecekti.

İki yılda bir düzenlenen İstanbul Bienali’nin organizatörü İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), geçtiğimiz Ağustos ayında 2024’te yapılacak olan bienalin küratörlüğünü üstlenecek isim için tartışmalı bir karar almıştı. Vakıf, uluslararası uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu’nun oybirliğiyle önerdiği Defne Ayas’ı reddetmiş, yerine yerine, Danışma Kurulu üyesi Iwona Blazwick göreve atamıştı. Son olarak yılın son günlerinde İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in İKSV’deki görevlerinden 15 Ocak 2024 itibarıyla ayrılma kararı aldığını duyurulmuştu.

İstanbul Bienali Direktörü Kevser Güler olarak açıklanmıştı. 18. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü İngiliz yazar ve sanat tarihçisi Iwona Blazwick üstlenmesi bekleniyordu.

İKSV’den yapılan açıklamada erteleme kararı için şu ifadelere yer verildi: “İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) olarak 18. İstanbul Bienali için 2023 Mart ayından bu yana dünyanın dört bir yanından 58 sanatçıyla birlikte çalışıyoruz. Onlarca yeni sanat eserinin üretimine ve hem yerel hem uluslararası ölçekte verimli işbirliklerine olanak sağlamasını hedeflediğimiz bu bienalin kavramsal çerçevesi, büyük kayıpların ve acıların ardından sanatın nasıl bir rol üstlenebileceğini araştırıyordu.

“Seçim ve karar süreçlerine dair eleştiriler aldık”

Ayrıca Bakınız

“Bu sırada, vakıftaki seçim ve karar süreçlerine dair eleştiriler aldık ve bu eleştirileri değerlendirerek tüm işleyişleri daha katılımcı hâle getirmek üzere harekete geçtik. İstanbul Bienali’nin her zamanki gibi sanatsal ifade, diyalog ve bir araya gelme olanakları sunmasını hedefledik. Buna rağmen, sanat çevrelerinde asla arzu etmeyeceğimiz biçimde tarafların oluştuğunu, bienale katılmayı kabul etmiş veya etmeyi değerlendiren sanatçıların, yürütülen işbirliklerinin ve ortaklıkların olumsuz etkilendiğini gözlemledik. Bu durum, İstanbul Bienali’nin planlandığı şekilde düzenlenmesini imkânsız hâle getirdi.

“Bu nedenle, 14 Eylül 2024’te kapılarını açması planlanan 18. İstanbul Bienali’nin ertelendiğini kamuoyuna üzülerek duyuruyoruz. Her zaman en iyi şekilde gerçekleştirmek için çaba sarf ettiğimiz İstanbul Bienali’ni yeni yönetmelik çerçevesinde ele alınacak bir süreçle 2025 yılında yeniden izleyicilerle buluşturacağız.” (Kaynak: Reportare)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik