Şuan Okunan
Katılımcı tiyatro deneyimi Zenhar’ın ikinci sezonu başlıyor

Katılımcı tiyatro deneyimi Zenhar’ın ikinci sezonu başlıyor

Kara Kabare Topluluğu, yeni oyunu “Zenhar”ı bir geçiş töreni olarak tasarladı. “Yeni dünyayı çağırırken, yeni bir anlatının doğmasına alan açarken, en başından beri bizi hiç terk etmemiş doğanın döngüleriyle uyumlandık. Hikâye, yani medeniyetlerin temelindeki anlatı, kendisini katılımcılıkla üretiyor. yeni bir anlatı keşfederken, sizi seyirci olmaya değil, doğrudan katılımcı olmaya davet ediyoruz.” diyen topluluk, yeni oyunlarını “interaktif” değil “katılımcı” bir tiyatro biçimi olarak tarif ediyor.

Topluluğun tanıtım metni şöyle: “Sizlere sunduğumuz seyirlikleri izlerken, bizimle birlikte nefes almaya, dans etmeye ve şarkı söylemeye davet edileceksiniz, içinizden geldiği kadar! Oyuna rahat kıyafetlerle gelmek isteyebilirsiniz. Oyunumuzu iki şekilde izleyebilirsiniz; biz “törene talip” ve “törene şahit” olarak adlandırdık. törene talip seyircilerimiz sadece 4 kişi olabiliyor; sürprizi de kaçırmadan söylemek gerekirse, yaptığımız törenleri bu taliplere armağan edeceğiz. törene şahit olmak ise aslında kısaca bildiğiniz anlamda tiyatro izlemek! Bu katılımcılık, oyunun kendisi için geçerli olduğu gibi, tüm yıla yayılacak şekilde düzenlediğimiz çemberler için de geçerli. Ayrıca oyunumuzun prodüksiyonu, Fongogo sitesinde açtığımız topluluk kumbarası aracılığıyla, tamamen seyircilerimizin katkılarıyla yapıldı; yani bu oyun sizin oyununuz! armağan ekonomisiyle tiyatro oyunumuza yer ayırtmak için internet sitemizdeki rezervasyon formunu doldurun. size e-posta atarak ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi vereceğiz. oyunumuzu izledikten sonra da gönlünüzden kopan nakit para armağanını armağan sepetimize atın! biz 75 – 350 lira arası bir miktarda kendimizi dengelenmiş hissedeceğiz. ama sizin gönlünüzden kopan her miktarı şükranla kabul ederiz.”

NEDEN ARMAĞAN EKONOMİSİ?

Topluluk, neden armağan ekonomisini tercih ettiklerini ise şu cümlelerle özetliyor: “çünkü, hayalini kurduğumuz o daha güzel dünyayı hemen şimdi ve burada deneyimlemek istiyoruz! çünkü yalnız kurtların zamanı geçti! şimdi bir araya gelme zamanı! bütün anlatıların dağıldığı bu yerde, tiyatromuz hepimizin ayağını basabileceği bir mihenk taşı olsun, bir araya gelip yaşamı  kutlayabileceğimiz kutsal alanımız olsun! aşk olsun, barış olsun!

ZENHAR BİR TÖREN OYUNU

yazan – yöneten: Şirvan Akan
müzik: Nazım Çınar
ışık tasarım: Murat Bakır
afiş tasarım: Fuat Değirmenci
oyun fotoğrafı: Cem Çelik
oyun videosu: Gültekin Bayır – Erol Aydın

Ayrıca Bakınız

oyun süresi: 75 dakika

oyuncular
Tuba Karabey
Sinem Hacıoğlu
Sevi Cemre Cingirt
Selami Üstübi
Miray Akçay
Mehtap Demirel
Mehmet Bezgin
İdil Özaydın
Gamze Dar
Boran Karakoç
Alper Bora Koçak


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik