Şuan Okunan
Kertenkele’nin Ardından Şişli ve Kadıköy’de İzleyiciyle Buluşuyor

Kertenkele’nin Ardından Şişli ve Kadıköy’de İzleyiciyle Buluşuyor

Onu beklemeyi seviyordum, gelmeyeceğini bilseydim eğer onu sonsuza dek bekleyebilirdim.”

Yeni tiyatro topluluğu Tiyatro Mora’nın ilk oyunu “Kertenkelenin Ardından”; kendisi için biçilmiş rolü oynamaktan sıkılıp kuruyemişçi dükkânı açmaya karar veren genç bir kadının kambur, aksak, güdük ve fakat olağan dışı hikâyesini seyirciyle buluşturuyor. Tolgay Hiçyılmaz’ın kaleme aldığı, Kübra Şafak’ın yönettiği oyuna sahnede Merve Conker hayat veriyor.

Yönetmen Kübra Şafak süreçle ilgili olarak “En başta sıkışmış, toplum normlarına hapsolmuş, kendini yetkin görmeyen bir kadın olarak gördüğümüz karakterin süreç içerisindeki dönüşümü bizi çok heyecanlandırdı. O kadının içinden çıkan güçlü, inanılmaz irade sahibi, yüksek libidolu, sevdiği adamı hapisten çıkarmak için asla pes etmeden çalışan kadın bizi çok etkiledi. Bu kadını seyirciyle paylaşacağımız için de çok heyecanlıyız” diyor.

“KERTENKELENİN ARDINDAN”IN KONUSU

Kertenkelenin Ardından, “bir cinayete karışmadığı, tacize, tecavüze uğramadığı, madalya kazanmadığı, kayınpederiyle kaçmadığı, güzellik yarışmasına katılmadığı, anne olmadığı, büyük ikramiyeyi on ikiden vurmadığı, inekleri sağmadığı, kitap okuduğu, pencereden bakmayı reddedip sokağa çıktığı, herhangi bir ödül almadığı” için adı anılmaya değer görülmeyen kadınlara ithaf edilmiş bir oyun. Şehrin arka mahallelerinin birinde yaşayan, kendisi için biçilmiş rolü oynamaktan sıkılıp kuruyemişçi dükkânı açmaya karar veren genç bir kadının beraberinde ruhunu sınır ihlallerine sürükleyen kambur, aksak, güdük ve fakat olağan dışı hikâyesini anlatıyor. Oyunu, 16 Ocak ve 11 Şubat’ta Şişli Tiyatrosu ve 2 Şubat’ta Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda izleyebileceğiniz oyunun biletlerine Passo, Biletinial ve gişeden ulaşmak mümkün.

“KERTENKELENİN ARDINDAN”

Yazan: Tolgay Hiçyılmaz

Yöneten: Kübra Şafak

Ayrıca Bakınız

Dekor Tasarım: Kolektif

Işık,Kostüm ve Aksesuar: Kolektif

Afiş Tasarım: Aycan Kızılkaya

Oynayan : Merve Conker


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik