Şuan Okunan
Keşan’da Zerlanis’ten Radyo Tiyatrosu: Albay Kuş

Keşan’da Zerlanis’ten Radyo Tiyatrosu: Albay Kuş

Keşan Görsel Sanatlar ve Kültürel Araştırmalar Derneği’nde oluşturulan ve derneğin 5. nesil tiyatro topluluğu olan Perde Tiyatro Topluluğu çalışmalarını sürdürüyor. Bi tiyatro klasiği olan “Albay Kuş” adlı eseri radyo tiyatrosu formatında hazırlayıp derneğin sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıma sunan topluluk, daha önce Martının Dönüşü, Bosna-Sen Benim Annemsin, İdam adlı oyunları sahnelemişti. “Albay Kuş” adlı radyo tiyatrosunun yönetmenliğini, aynı zamanda dernek başkanı olan Aydın Yıldırım üstlendi.

Hristo Boyçev tarafından yazılmış 2 perdelik Albay Kuş oyununun konusu ise şöyle: Oyun savaş sırasında, Balkan dağlarında belirsiz bir yerde geçer. Ne ilaç ne yatak çarşafı, ne doğru dürüst yiyecek, giyecek, hiçbir şeyin olmadığı, manastırdan bozma bir psikiyatri kliniğinde geçer. Kaderlerine terk edilmiş ve donmamak için aynı odada birlikte kalmak zorunda olan ilginç ama zararsız altı deli ve yine onlar kadar ilginç olan doktor. Ve bir sabah manastırın bahçesine gökten bir sandık düşer. İç içe geçmiş halkların birbiri içine dal budak salmış kültürlerin vatanı Balkan Yarım Adası’nda akıl sahiplerinin başaramadığı bir arada yaşayabilme durumunun, delilerce başarılmasının, insanın büyük bir hayal ve paranoya da olsa harika bir dünyayı arayışının trajikomik öyküsü.

“Albay Kuş”un yönetmenliğini Aydın Yıldırım, oyuncu koçluğunu Şafak Necanlı, grafikerliğini Cihan Ulaş, asistanlığını Uğur Deniz Aydemir yaptı. Oyuncu kadrosunda ise Yağmur Sena Çakır, Aydın Yıldırım, Emirhan Cengiz, Kerem Fidan, Dündar Kılıç Gülgün, Ahmetcan Çinku ve Batuhan Kapucu yer aldı. Oyun ile ilgili Medya Keşan’e açıklama yapan Aydın Yıldırım, “Oyunun sahneye konmasında emeği geçenler olarak Meliha Yıldırım, Berke Gürsel, Ecem Harmankaya, Fırat Sungur, Emirhan Tanış, Eylül Göktaş, Oğuz Kaygalak, Melis Çiner ve İrem Çetintaş’a teşekkür ediyoruz. Sezen Aksu, Mor ve Ötesi, Yeni Türkü, Norm Ender ve Edip Akbayram gibi isimlere ve gruplara ait şarkılarla süslenen oyunu, derneğin Youtube sayfasından dinleyebilirsiniz”dedi.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik