Şuan Okunan
Kraliçe Shakespeare Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’ne geliyor

Kraliçe Shakespeare Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’ne geliyor

Yönetmenliğini Yaşar Can Bağatırlar ve Özlem Özkoşar’ın yaptığı “Kraliçe Shakespeare”i oyunlaştıran Özlem Özkoşar, aynı zamanda oyunda rol alıyor. Oyunun aksesuarları Hale Bayraktar’a, kostüm tasarımı Aslıhan Pekün’e dekoru ise Fatih Tokdemir ve Hasan Hüseyin Çiçek’e ait. Ses efekleri Adem İşler’in, ışık tasarımı ise Cenk Usta’nın imzasını taşıyor.

EVRENSEL BİR ÇIĞLIK

Oyun, “din , ordu ve erkek egemen toplum yapısındaki çatışmanın ortasında kalmış, iç dünyasının içinde sıkışmış Kraliçe Elizabeht’in penceresinden evrensel kadın olgusunun değişimi ve kurtuluşu üzerine” bir önerme sunuyor. Tiyatro Nükte, oyun ile ilgili tanıtım metninde, “Yaşadığımız bu ‘büyük kapatılma’nın içinde böyle bir oyun ile seyirci karşına çıkmak için sabırsızız. Oyunumuz bu sıkışmanın içinde bir ayak diremesi gibi. Var olmak istiyoruz, nefes almalıyız. Oyunumuz tarihin içindeki bir kadının evrensel çığlığıdır.” mesajı veriyor.

60 dakika süren tek perdelik oyunu yönetmen Yaşar Can Bağatırlar, şöyle anlatıyor. “Bir nefeslik hayatlar için bu dertler. Gün o yüzden gölge katıyor yaşama. Kendini ezber ve taklit yaşıyor her şey. Su hiçbir kaba uymuyor. Ruh sığmıyor tek bir bedene. Bir renk hiç de bakir kalamıyor. Bir çiçek o kadar masum değil ki sevgiliye sunulsun. Günah çıkarmamız gereken her durakta durup, geceden örgümüzü tekrar söküyor, sabaha sessizce hazır oluyoruz.”

Tiyatro Nükte’nin tek kişilik oyunu “Kraliçe Shakespeare”, 8 Aralık günü saat 20.30’da Kadıköy’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Ayrıca Bakınız

Ayrıntılı bilgi ve biten satın almak için…


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik