Şuan Okunan
Vasiyetine aykırı diye karşı çıkıldı, Neşet Ertaş filmi vizyona giremiyor

Vasiyetine aykırı diye karşı çıkıldı, Neşet Ertaş filmi vizyona giremiyor

“Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin ailenin başvurusu üzerine verdiği uyarınca vizyona giremiyor. Bozkırın Tezenesi olarak bilinen merhum Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan, Prof. Erol Parlak’ın sanatçının onayı ve resmi muvafakatiyle kaleme aldığı “Garip Bülbül Neşet Ertaş” isimli kitabından uyarlanan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi 23 Aralık’ta gösterime girecekti. Ancak İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, Ertaş Ailesi’nin sanatçının eserlerinin kullanıma açıldığı ve kitap üzerinden film çalışmasının izinsiz yapıldığı gerekçesiyle açtığı davada ihtiyati tedbir kararı aldı. Film, bu karar nedeniyle vizyona giremeyecek.

Neşet Ertaş’ın ailesi sanatçının vasiyetine uygun davranılmadığını, izin alınmadığını belirterek, “sanatçının bu konuya asla izin vermediğini” açıklamıştı. Aileden yapılan açıklamada çekilmekte olan filmin telif hakları ile ilgili yasa ve yönetmelikler başta olmak üzere, ilgili mevzuata tamamen aykırı olduğu vurgulandı. Açıklamada, film yapımcısı kişi, kişiler ve firmalara noter vasıtası ile gerekli ihtarnameler gönderildiği bilgisi yer aldı.

AİLESİ: ONAYIMIZ YOKTUR!

Ertaş ailesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: “Merhum Neşet Ertaş’ın hayatının sinema eseri olarak çekilmesi yönünde bazı film yapımcısı kişi ve kuruluşlar tarafından birtakım çalışmalar yürütüldüğünü öğrenmiş bulunmaktayız. Öncelikle belirtelim ki, Neşet Ertaş’a hayatta iken defalarca bu tür teklifler gelmesine rağmen, kendisi ile ilgili sadece belgesel yapılmasına rıza göstermiş, sinema filmi konusuna asla müsaade etmemiştir. Bu durumun birçok tanığı vardır. Ayrıca bu konuyu vasiyet olarak bize emanet ettiği için ve bizler de hiçbir şekilde babamızın çizgisinden ayrılmadığımız için, müsaade etmemiz zaten mümkün değildir.

Neşet Ertaş’ın ailesi ve mirasçıları olarak açıkça ve önemle belirtmek isteriz ki, bu hususta bizlerden herhangi bir izin veya muvafakat alınmamıştır. Ayrıca çekilmesi olası bir filmde isimlerimizin veya hayatımızdan kesitlerin vs.’nin de herhangi bir şekil ve şartta yer verilmesine izin ve onayımız yoktur. Yapılmakta olduğunu öğrendiğimiz film çalışmasının, Telif Hakları ile ilgili yasa ve yönetmelikler başta olmak üzere, ilgili mevzuata tamamen aykırı olduğu açıkça ortadadır. İlgili film yapımcısı kişi, kişiler ve firmalara noter vasıtası ile gerekli ihtarnameler gönderilmiştir. Gelişmelere göre gereken tüm yasal ve hukuki adımlar atılacaktır. Vasiyetinin bilinmesine rağmen, böyle bir projenin içinde bulunmayı kendilerine yakıştıranların, Neşet Ertaş’a ve onun felsefesine ne kadar uzak kişiler olduğunu da halkımızın takdirine bırakıyoruz. Türk müzik kültürünün ve Anadolu halk müziği geleneğinin en önemli damarı olan “Türkü” kültürünü naçizane temsil eden Neşet Ertaş’ın en büyük mirası, halkımızın yüce gönlüne emanet ettiği eserleri ve türküleridir. Hayatı boyunca halktan ve Hakk’tan yana olan babamızın isminin böyle yasadışı bir durumun içinde geçmesi son derece üzücüdür.”

Ayrıca Bakınız

DİJİTAL SANATLAR ISRARLI

Filmin yapımcısı Dijital Sanatlar ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Neşet Ertaş’ın hayatına ve Abdal kültürüne yakışan, kişilik hak ve manevi değerlerine saygılı bir sanat eseri olduğu sabit iken ihtiyati tedbir kararı ile bir sanat eserinin seyircisi ile buluşması ertelenmek zorunda bırakılmıştır” denildi. Açıklamada, filmin seyirciyle buluşması için gerekli tüm girişimlerin sürdürüldüğü bildirildi. Yapılan açıklamada, “İnanıyoruz ki itirazlarımız mahkemelerce en kısa sürede değerlendirilecektir. Başvurularımız neticesinde hukuka ve hakkaniyete uygun; kişilerin, özel ve resmi kurumların haksız yere, telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasını engelleyecek nitelikte lehimize karar çıkacağına inancımız tamdır. Kamuoyu ve Türkiye Cumhuriyeti adaletinin dikkatine sunmak istediğimiz bir başka husus da şudur. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin itiraz yolu açık olarak verdiği tedbir kararı, yasak değildir. Taraflarınca yapılacak itirazların değerlendirilip kesinleşmesi gerekli olan bir tedbir kararıdır. Bu bağlamda hukuki süreç devam etmektedir. Büyük usta Neşet Ertaş’a ve Anadolu Abdal kültürüne yakışır, manevi değerlerine sahip çıkan, kendisi ve hayatında dokunmuş olduğu herkesin kişilik haklarına saygılı, kanunların aradığı şartlara uygun bir biçimde ve resmi muvafakatnamelere dayanılarak meydana getirilmiş sinema filmimizin seyircisiyle buluşacağı gün için gerekli tüm resmi çabayı ve girişimleri hukuka saygılı biçimde yerine getirmeyi sürdürdüğümüzü kamuoyunun dikkatine sunarız.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik