Şuan Okunan
Rimini Protokoll’den “Namevcut Konferans” Kundura Sahne’de

Rimini Protokoll’den “Namevcut Konferans” Kundura Sahne’de

Tiyatronun sınırlarını teknolojiyle genişleten ödüllü projeleriyle dünya sahnelerinde tartışmalar yaratmış sanat kolektifi Rimini Protokoll’den “Namevcut Konferans” (Conference Of The Absent), 31 Mart’ta Türkiye prömiyeri ile Kundura Sahne’ye geliyor.

Berlin merkezli kolektifin Venedik Mimarlık Bienali’nin yanı sıra, Brüksel, Lizbon, Lüksemburg, Madrid, Paris ve Roma gibi birçok Avrupa başkentinde sahnelenen performansı; seyirciyi iklim krizi endişesinin tartışılacağı bir konferansın parçasına dönüştürecek. Konuşmacıların karbon ayak izini azaltmak adına fiziksel olarak bulunmadığı bu konferansta, Midilli Adası’ndan bir mülteci, uzaya uçuşa hazırlanan bir astronot ve savaş suçlularını temsil eden bir avukatın da aralarında olduğu gerçek kişiler, Kundura Sahne’de seyirciler tarafından temsil edilecek ve canlandırılacak. 1 ve 2 Nisan tarihlerinde tekrarı olacak performansın tüm bilet geliri, deprem bölgesindeki yardım çalışmalarına bağışlanacak. 1 Nisan Cumartesi günü ayrıca; tiyatroseverlerin “Uncanny Valley”, “Remote İstanbul” gibi sıradışı projeleriyle de tanıdığı ve “Namevcut Konferans”ın yönetmenlerinden Stefan Kaegi de İstanbul’da olacak ve performans sanatına yönelik geliştirdiği yenilikçi formatları paylaşacağı bir atölye verecek. Detaylar ve sınırlı sayıda biletler beykozkundura.com’da.

Tiyatroda yapay zeka kullanımını yeni bir eşiğe taşıyan android performansı “Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi” ve İstanbullu seyircinin “Remote İstanbul” projesiyle de yakından tanıdığı Berlin merkezli kolektifin son projelerinden olan “Namevcut Konferans”, 31 Mart Cuma akşamı Türkiye prömiyerini yapacak ve 1 Nisan ile 2 Nisan tarihlerinde tekrar gösterimleri ile Kundura Sahne’de seyirciyle buluşacak.

KONFERANSIN KONUŞMACILARI SEYİRCİLER OLACAK

Helgard Haug, Stefan Kaegi ile Daniel Wetzel’in birlikte tasarladığı, yazdığı ve yönettiği “Namevcut Konferans”, iklim krizi endişesinden yola çıkıyor ve izleyiciyi, krizin nasıl durdurulacağına dair tartışmaların konuşulup karara bağlandığı bilimsel bir konferansa dahil edecek. Ekolojik vicdanlarıyla daha fazla Karbon (CO2) emisyonu yaratmaktan kaçınan konuşmacıların fiziksel olarak katılmadığı bu konferansta, uzman sunumları da seyirciler tarafından canlandırılacak. Midilli Adası’ndan bir mülteci, uzaya uçuşa hazırlanan bir astronot ve savaş suçlularını temsil eden bir avukatın da aralarında olduğu 9 kişinin salondaki seyirciler tarafından temsil edileceği performans, iklim değişikliğinin yarattığı endişeyi yansıtırken, bu konuda çözümler de sunacak.

2021 yılında prömiyerini yapan ve Venedik Mimarlık Bienali’nin yanı sıra, Brüksel, Lizbon, Lüksemburg, Madrid, Paris ve Roma gibi Avrupa başkenti festivallerinde sahnelenen “Namevcut Konferans”, tiyatronun tüm performatif araçlarını kullanarak her gösteride yeni keşiflere ve hislere alan açan benzersiz bir deneyim sunacak. beykozkundura.com adresinden alınabilecek performansın biletleri, #KunduraGenç ile 25 yaş altı izleyiciye özel 50 TL’den satışa sunulurken, Tam bilet ücreti de 120 TL olacak. Gösterimlerden elde edilecek tüm gelir, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaşanan depremlere yönelik yürütülen yardım çalışmalarına bağışlanacak.

Ayrıca Bakınız

TİYATRO PROFESYONELLERİNE ATÖLYE

Kundura Sahne’nin bir diğer sürprizi de, “Namevcut Konferans”ın yaratıcılarından ve aynı zamanda Rimini Protokoll’ün kurucularından olan yönetmen ve oyun yazarı Stefan Kaegi’nin vereceği atölye olacak. Sınırlı kontenjanla 1 Nisan tarihinde Kundura Sahne’de yapılacak atölye; “Tiyatrolar, çok fazla insan ve dekor taşımadan turneye nasıl çıkabilir ve bunu sürdürülebilir kılabilir”, “Daha az miktarda karbon ayak izi bırakarak uluslararası işbirliği formatları nasıl geliştirilebilir”, “Çevrimdışı tiyatronun seyircilere en kapsayıcı şekilde ulaşmasında teknolojinin rolü nedir” gibi soruların peşinde katılımcıları gerçeklik ve kurmaca arasındaki gri alanda buluşturacak.

Geçmiş performanslarından örnekler de sunacak Stefan Kaegi, performansa yönelik geliştirdiği dijital aplikasyonları ve ‘katılımcı seyirci’ye yönelik yenilikçi formatları, atölyenin katılımcılarıyla paylaşacak. 750 TL’den satışa sunulan atölyenin biletleri beykozkundura.com adresinden satın alınabilir.

PERFORMANS: NAMEVCUT KONFERANS (CONFERENCE OF THE ABSENT)

31 Mart 2023, Cuma | 21:00
1 Nisan 2023, Cumartesi | 17:00
2 Nisan 2023, Pazar | 17:00
Yer: Kundura Sahne
Biletler: KunduraGenç (25 yaş altı) 50 TL, Tam 120 TL


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik