Şuan Okunan
Savaş üzerine evrensel bir sorgulama: Sorgu

Savaş üzerine evrensel bir sorgulama: Sorgu

Teatro Rudius’un, savaş, vatan sevgisi, aidiyet, kimlik, dostluk ve kardeşlik kavramlarını evrensel bir yaklaşımla “sorgulayan” ödüllü oyunu “Sorgu”,17 Şubat Cumartesi akşamı saat 20.30’da Tatavla Sahne’de! Oyunda Sibel Taşçıoğlu, Özdemir Çiftçioğlu, Akın Kaplan ve Kosta Kortidis birlikte rol alıyor.

“Bir özgürlük meselesi” sloganıyla 2019 yılında Kosta Kortidis ve Akın Kaplan tarafından kurulan Teatro Rudius’un sahneye koyduğu “Sorgu”, 10. Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri 2023’te Kosta Kortidis’e Tuncer Cücenoğlu Yılın Oyun Yazarı Ödülü’nü getirdi. Geçtiğimiz sezon Dünya Barış Günü’nde perdelerini açan oyun, ikinci sezonunda seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

Kosta Kortidis’in kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda oturduğu, Akın Kaplan’ın yönetmen yardımcılığını üstlendiği oyunda Kortidis ve Kaplan’la birlikte Sibel Taşçıoğlu ile Özdemir Çiftçioğlu rol alıyor. Özgün müziklerini Altuğ Akınsel’in yaptığı oyunda sahne tasarımı ise Batuhan Bozcaada’nın imzasını taşıyor.

1971 yılının son günleri… Herhangi bir nedenden ötürü savaş durumundaki iki ülke… Ülkelerden birinin kahraman askerlerinden biri, Binbaşı Sam Andrew, vatana ihanetle suçlanıyor. Onu sorguya çekense hayatındaki en önemli insanlardan biri, yakın dostu Albay Charles Kotalaris. Bir tesadüf bir hayatı alt üst edebilir mi? Hangi güç bir kahramandan bir hain yaratabilir? Vicdan yasaların önüne geçebilir mi? Ve… Bir sorgu odasında bu sorulara yanıt bulunabilir mi?

Ayrıca Bakınız

17 Şubat 2024 Cumartesi akşamı saat 20.30’da Tatavla Sahne’de seyirciyle buluşacak tek perdelik “Sorgu” oyununun biletleri, Biletinial.com’dan ve salonun gişesinden temin edilebilir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik