Şuan Okunan
‘Serçelerin Süvarisi‘‘ 42 Yıl Sonra İstanbul‘da

‘Serçelerin Süvarisi‘‘ 42 Yıl Sonra İstanbul‘da

Müzisyen Sümeyra Çakır’ın sürgünde geçen yaşamı ilk defa Türkiye‘de tiyatro seyircisiyle buluştu. 25 yıldır Frankfurt‘ta faaliyetini sürdüren Güneş Tiyatrosu tarafından sahneye uyarlanan “Serçelerin Süvarisi/ Sümeyra Çakır‘‘ adlı senfonik oyun, 18 Kasım ve 22 Kasım‘da İstanbullu sanatseverler için sahnelendi. Güneş Tiyatrosu‘nun kurucularından Müjdat Albak’ın yazdığı ve yönettiği oyunun, Aralık ve Ocak aylarında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere yeniden seyirci ile buluşması planlanıyor.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra yaşamını Almanya’da sürgün olarak sürdüren ve yakalandığı amansız hastalık nedeniyle 1990’da 44 yaşındayken aramızdan ayrılan Türk Halk Müziği’nin benzersiz sesi Sümeyra Çakır, 42 yıl sonra memleketine döndü.

Sümeyra Çakır’ın yaşam öyküsünden kesitlerle birlikte sürgünde sanatçı olmak üzerine güncel bir hikayeyi konu alan “Serçelerin Süvarisi” adlı senfonik oyun, 18 Kasım’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde, 22 Kasım tarihinde ise Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde seyirci karşısına çıktı. Oyunda, besteci Kerem Memişoğlu tarafından senfonik orkestra için düzenlenen türküler Sümeyra‘nın sesi ile buluştu.

Uzun yıllar, Sümeyra Çakır‘ın eşi Hasan Çakır’la birlikte sanatçı için anma etkinlikleri düzenleyen tiyatro ve ses sanatçısı, aynı zamanda Güneş Tiyatrosu’nun kurucularından Tülay Yongacı’nın  başrolde yetkin performansıyla dikkat çektiği oyunda, genç kuşak halk müziği sanatçılarından Cem Erdost İleri de yer aldı.  

Ayrıca Bakınız

Oyunu Hasan Çakır‘ın katkılarıyla kaleme alan yönetmen Müjdat Albak‘‘Sümeyra‘yı memleketinde sanatseverlerle  tam 42 yıl aradan sonra yeniden buluşturmak Güneş Tiyatro olarak bizler için büyük anlam taşıyor. Bu, Sümeyra‘nın hikayesi olduğu kadar aynı zamanda memleketinden ayrılmak zorunda kalanların da hikayesi. Dolayısıyla hep güncel kalacak bir hikaye. Bu süreçte  sanatçıların yaşadıkları zorlukları, özlemleri, yaratım süreçlerini seyircimize yansıtmak istedik. Ve tıpkı oyunda dile getirildiği gibi, Almanya’dan Türkiye’ye, Türkiye’den dünyaya umut dolu bir mektup gönderelim istedik‘‘ dedi. 

‘‘Serçelerin Süvarisi‘‘, Türkiye’den Almanya’ya göçün 60. yılı olan 2021‘de  Frankfurt başta olmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinde sahnelenmiş; gerek Türk gerekse Alman seyircinin beğenisini toplamıştı. (Tiyatro… Tiyatro Dergisi)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik