Şuan Okunan
Sony, Michael Jackson’ın müzik kataloğunu satın aldı

Sony, Michael Jackson’ın müzik kataloğunu satın aldı

Prodüksiyon şirketi Sony, Michael Jackson’ın hit şarkılarının da aralarında bulunduğu büyük bir katalog anlaşması yaptı. Sony bu anlaşmayla Jackson’ın koleksiyonunun yarısına sahip oldu.

Dünyaca ünlü popüler kültür ikonu Michael Jackson’ın müzik kataloğunun yarısı rekor fiyata satıldı. Prodüksiyon şirketi Sony, Jackson’ın müzik kataloğunun yarısını 1,2 milyar dolara ya da daha fazla bir miktara satın aldı.

Variety’nin haberine göre, anlaşmanın detayları gizli tutulsa da bu miktar tek bir şarkıcının müzik koleksiyonu için verilen en büyük rakam. Sony, bu zamana kadarki en büyük büyük katalog anlaşmasını yaparak Jackson’ın şarkılarının ve beste yazma kataloglarının yer aldığı koleksiyonun yüzde 50’sine sahip oldu. Şirket Jackson’ın müzik tarihine geçen “Beat it” ve “Bad” gibi hit şarkılarının yanı sıra Sly Stone tarafından yazılan şarkılara ve Ray Charles, Jerry Lee Lewis gibi sanatçıların şarkılarına da aynı anlaşma kapsamında sahip oldu. Jackson’ın kayıtlı müzik katalogu, tarihin en kazançlı kataloglarından biri olma özelliği taşıyor. 1982’de Thriller albümü bile tek başına tüm zamanların en çok satan iki albümünden biri ve 30 kez platin sertifikası alan ilk albüm olmuştu. Sony, birkaç yıl önce Bruce Sprinsteen’in koleksiyonunu 600 milyon dolara satın almıştı.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik