Şuan Okunan
Think House’ta 13-15 Nisan’da dört gün üst üste tiyatro

Think House’ta 13-15 Nisan’da dört gün üst üste tiyatro

Sıradanlıkla kahramanlık arasındaki silik çizgide yürüyen genç bir adamın hikayesini anlatan “Lazarus” 13 Nisan’da; dünyanın en ünlü casusu ve dansçısı Mata Hari’nin gerçek öyküsünü sahneye taşıyan “Mata Hari” 14 Nisan’da; farklı zamanlarda yaşayan bir kadın ve bir erkeğin hayatlarını değiştiren karşılaşmasını alaturka bir bilimkurgu tadında anlatan ödüllü “Einstein Kumpanyası” 15 Nisan’da; polisiye türünün kara mizahla harmanlandığı “Bestenigâr Yokuşu” ise 16 Nisan’da THINK House’ta seyirciyle buluşacak. Yeni nesil kültür girişimi THINK House, şehrin merkezinde sahne, atölye ve co-working (ortak çalışma) alanı olmak üzere üç faaliyet alanında İstanbulluları ağırlıyor.

“LAZARUS” / 13 Nisan 2023 Perşembe 20.30

Sarsıcı bir karakterin doğuşuna şahitlik etmeye var mısınız? Fırat Devecioğlu’nun yazdığı “Lazarus” oyunu, üstün insan, özgürlükten kaçış, temel bağlara dönüş, kolektif bilinçdışı, fırlatılmıştık gibi güçlü felsefi temalar üzerinden insan ruhunun labirentlerine odaklanıyor. Hasan Demirci’nin yönettiği ve rol aldığı tek kişilik oyun süresince Nietzche, Schopenhauer, Freud ve C.G. Jung’un düşsel gölgeleri sahneden geçiyor. Seyircilerin, sıradanlıkla kahramanlık arasındaki silik çizgide yürüyen genç bir adamın sevdikleriyle hesaplaşmasına, çöküşüne, yeniden varoluşuna, ikinci hayatına, dünyasıyla tekrar bütünleşmesine tanıklık ettiği oyun sonrasında, Fırat Devecioğlu ve Hasan Demirci ile “Lazarus” üzerine bir söyleşi de tiyatroseverleri bekliyor.

“MATA HARI” / 14 Nisan 2023 Cuma 21.00

 Tek kişilik performansıyla seyirciden tam not alan Aslı İktu’nun rol aldığı “Mata Hari”, dünyanın en ünlü casusu ve dansçısı Mata Hari’nin hayatında ilham verici bir yolculuk sunuyor. Fırat Devecioğlu’nun kaleme aldığı ve yönettiği oyun, festival tadında ilerleyen hayatı kurşuna dizilerek son bulan Mata Hari’nin gerçek öyküsünü sahneye taşırken bu efsanevi kadının yaşama ve yaşam sonrasına ilişkin sırlarıyla tiyatro severleri büyülü bir dünyaya davet ediyor. “Mata Hari” oyunu, kolektif bilinçdışı, yaratıcılık ve gölge arketipi, zihin felsefesi, maskülen protesto, ölüm sonrası yaşam, ruhsal dünya, kendilik bilinci, içimizdeki yaratıcı güçle bağlantıya geçebilme gibi güçlü felsefi temalara odaklanırken metinde Başta C.G. Jung olmak üzere, Freud, Modigliani, Oscar Wilde ve Victor Hugo’nun izleri görülüyor.

“EINSTEIN KUMPANYASI” / 15 Nisan 2023 Cumartesi 21.00

Farklı zamanlarda yaşayan bir kadın ve bir erkek birbirlerine âşık olabilir mi? Özdemir Nutku Ulusal Oyun Yazma Yarışması’ndan ödülle dönen ve 23. Direklerarası Seyirci Ödülleri kapsamında Oyun Yazarı ödülüne layık görülen “Einstein Kumpanyası” oyunu, bu büyüleyici soruya “Evet” yanıtını veriyor ve seyircileri, Albert Einstein’ın zamansal paradoks teorisinin bir geceliğine gerçekleştiğini hayal etmeye çağırıyor. Devrim Pınar Gürbüzoğlu’nun kaleme aldığı, Hasan Demirci’nin yönettiği “Einstein Kumpanyası”nda Melissa Karagöz ve Bahadır Karaca birlikte rol alıyor. İzmirli genç tiyatro sanatçısı Ferit, başını belaya sokmuş ve bir karakol nezarethanesine düşmüştür. Öte yanda Yunanistan’ın Yanya kasabasındaki bir pansiyon odasında, İzmir’den göç etmeye zorlanmış Elina ise çektiği acılar yüzünden artık yaşamak istemiyordur. Farklı zamanlarda yaşayan Elina ve Ferit belki de hayatlarının en zor gecesini yaşıyordur. Ta ki evren onlara küçük bir kapı aralayana kadar… Tüm sevdiklerini kaybeden genç bir mübadil Elina ile hayallerinin peşinden koşmak isteyen sokak sanatçısı Ferit’in karşılaşmaları, her ikisinin de hayatını değiştirir. “Einstein Kumpanyası”, 1930’lu yıllarda yaşanan ve milyonlarca insanın evlerinden ayrılmasına, yollarda hayatını kaybetmesine neden olan Mübadele Dönemi’nin sonuçlarını alaturka bir bilimkurgu tadında seyre sunuyor.

Ayrıca Bakınız

“BESTENİGÂR YOKUŞU” / 16 Nisan 2023 Pazar 20.30

Polisiye türünü kara mizahla harmanlayan “Bestenigâr Yokuşu” oyunu, tiyatro severleri aşk ve cinayet döngüsünün içinde gerçekleri keşfetmeye davet ediyor. Kadına yönelik şiddetin artık trajedinin ötesine geçtiğini ve mantıklı bir dille anlatılamayacağını savunan oyun, kadınların şiddet döngüsüne nasıl sıkıştığını ya da sıkışmak zorunda bırakıldığını sert ama mizahi bir hikâyeyle tartışmaya açıyor. Devrim Pınar Gürbüzoğlu’nun yazdığı, Hasan Demirci’nin yönettiği “Bestenigâr Yokuşu”nda Nazan Demir, Bahadır Karaca ve Hasan Demirci birlikte rol alıyor. Bir gün, Müjgân isimli bir kadın kaçırılır ve bir seri katil tarafından işkenceye maruz kalarak aylarca esir tutulur. Sonunda seri katilin elinden kaçmayı başaran Müjgân, nefes nefese indiği yokuşun ucunda onu bekleyen onlarca soruyla karşılaşır. Adli tıp psikoloğu Fuat ile deneyimli polis memuru Oktay ise bu olayın üstündeki gizemi çözmek üzere kolları sıvar. Ama Müjgân’ın yaşadığı olaylar ve gizemli yönleri, davanın çözülmesini zorlaştırır. Peki, Oktay ve Fuat pes edecek midir?

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik