Şuan Okunan
Van’da Tiyatro Festivali: Festival İranlı Jina Mahsa Amini’ye atfedildi

Van’da Tiyatro Festivali: Festival İranlı Jina Mahsa Amini’ye atfedildi

SerhatNews’ten Şehriban Abi ve Dıldar Güler’in haberine göre, Van’da yeni adıyla tiyatro çalışmalarını yürüten ŞanoWan‘ın “Ew roj wê hile, ew bihar wê bê” şiarıyla gerçekleştirdiği 3’üncü Tiyatro Festivali zılgıt ve çekilen halaylarla başladı. Hınca hınç dolan tiyatro festivaline Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) seçimlerine sarı listeden başkan adayı Faruk Biner’in yanı sıra çok sayıda yurttaş ulusal kıyafetleriyle katıldı.

“Kulîlkên Hişk” sergisi ile başlayan festival ilk olarak Dengbêj Usiv’in seslendirdiği dengbej stranlarıyla başladı. Usiv’in ardından söylediği oyun havaları ile katılımcılar halaya durdu. Tiyatro kapısında ise İran’da ‘Ahlak polisi’ tarafından katledilen Jina Mahsa Amini’nin çizilen resim panosu katılımcıları duygulandırdı.

“KÜRTÇE OYUNLARIN OLMAMASI BÜYÜK EKSİKLİK”

Burada Serhat News’e konuşan Şanowan Oyuncusu ve Yönetmeni Nazmi Karaman, daha önce Van’da Mencel Tiyotro adı altında çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Karaman, çalışmalarına ve tiyatronun anlamı üzerine kısaca şu değerlendirmelerde bulundu: “4-5 yıldır Van’a geliyorum ve arkadaşlarla birlikte bir oyun çıkartıyoruz. Her biride ayrı ayrı güzel oyunlar var. Yoğun bir ilgide var. Birkaç gündür şahidim sürekli insanlar geliyor oyun biletlerini alıyor. Normalde son gün gelinip bilet alınır ama artık 10 gün öncesinden gelip bilet alma kültürü yaşanmaya başlandı. Van’a ŞanoWan ismi özellikle Kürtçe olmasıyla çok yakıştı. Bölgede Kürtçe oyunlarının olmaması büyük bir eksiklik. İnsanların bu anlamda Kültür sanata sahiplenmesi ve oyunlarını kendi dilinde izlemesi bizim en büyük isteğimizdir.”

Ayrıca Bakınız

“HAYAT SENİ ÇOK SEVİYORUM”

Festival açılışında kısa bir konuşma yapan ŞanoWan oyuncusu Perinaz Delazy ise, festivali “İran ahlak polisi” tarafından katledilen Jîna Mahsa Amini şahsında tüm direnen İran ve dünya kadınlarına adadıklarını söyledi. Konuşmanın ardından 28 yıldır cezaevinde tutuklu olan Yazar-Şair İlhan Sami Çomak tarafından yazılan “Hayat Seni Çok Seviyorum” adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Tiyatro gösterimi sırasında Çomak’ın çocukluk ve cezaevi fotoğraflarının yanı sıra, el yazmaları sahneye yansıtıldı. Seyircilerin büyük ilgisini toplayan oyun yaklaşık 2 saat sürdü.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik