Şuan Okunan
Şair İlhan Sami Çomak’ın hayatı tiyatro sahnesinde

Şair İlhan Sami Çomak’ın hayatı tiyatro sahnesinde

“Hayat Seni Çok Seviyorum” adlı oyun İlham Sami Çomak’ın imzasını taşıyor, oyunda Gülseven Medar ve Ali Tekbaş rol alıyor. Kemal Aydoğan’ın yönetttiği oyun 8 Eylül 2022 tarihinde prömiyer yapacak. Oyunun biletleri 8 Ağustos’ta satışa çıkacak. Sahne tasarımı Bengi Günay’a, ışık tasarımı ise İrfan Varlı’ya ait. Oyunun animasyon ve afiş tasarımında Saeed Ensafi imzası bulunuyor. Moda Sahnesi oyunun tanıtımında “Umutsuzluğun ağır karanlığını tartmak, kalbe ve akla çöken sessizliğin çoraklığını dağıtmak, hayatı derli toplu tutmak için umut hep yanımda oldu veya ondan uzaklaşmadım” cümlesini kullanıyor.

İLHAN SAMİ ÇOMAK KİMDİR?

1973 yılında Bingöl’de doğdu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi’nde öğrenciyken, yoğun işkenceler gördüğü bir gözaltı sürecinden sonra tutuklanarak cezaevine kondu. Yargılanması, polisin işkenceyle düzenlediği ifade tutanakları esas alınarak, DGM’de gerçekleşti. İdama mahkûm edildi ancak iyi hali göz önünde bulundurularak, Türkiye’de idam cezası da kalkınca, cezası müebbet hapse çevrildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, adil yargılanmadığına ve yargılamamın yenilenmesine hükmetti. Kararın üzerinden altı sene geçtikten sonra, 2013’te yargılama yeniden başladı. Ancak yeniden yargılama da –yine hiçbir delil olmaksızın– 2016’da Çomak’ın aleyhine sonuçlandı. Dosyası şu an Anayasa Mahkemesi’nde. Erkek kardeşinin vefatı üzerine onun ismi olan Sami’yi de kendi ismine katan İlhan Sami Çomak’ın cezaevinde kaldığı 27 sene içinde yayımlanmış onlarca düzyazı ve makalesi ile sekiz şiir kitabı bulunmaktadır:

Gitmeler Çiçek Kurusu (Fırat Yayınları, 2004), Açık Deniz (Aram Yayınları, 2007), Günaydın Yeryüzü (Aram Yayınları, 2011), Kedilerin Yazdığı İlahi (Yasakmeyve Yayınları, 2014), Bir Sabah Yürüdüm (Yasakmeyve Yayınları, 2017), Yağmur Dersleri (Yasakmeyve Yayınları, 2017), Dicle’nin Günlüğü (Yasakmeyve Yayınları, 2017), Geldim Sana (Manos Yayınları, 2019), Karınca Yuvasını Dağıtmamak (İletişim Yayınları, 2021). Geldim Sana, Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülü’ne layık görülmüştür. Şiirleri İngilizce, Norveççe, Rusça ve Galce’ye çevrilen Çomak, Türkiye Pen üyesi olmasının yanı sıra Kürt Pen (PENa Kurd), Norveç Pen ile Galler Pen Cymru Yaşam Boyu Onur Üyesi, Avusturya Pen Onur Üyesi ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

Ayrıca Bakınız

 

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik