Şuan Okunan
Yeni Metin Atölyeleri’nin Başvuru ve Kayıt Süreci Başladı

Yeni Metin Atölyeleri’nin Başvuru ve Kayıt Süreci Başladı

GalataPerform’un Türkiye’de yeni oyun yazarlarının keşfedilmesi, yazarların ilk oyunlarının profesyonel tiyatrocularla buluşması, hem atölye katılımcılarının hem Türkiyedeki tiyatro seyircisinin uluslararası iş birlikleri sayesinde dünyadan örneklere ulaşabilmesi, yeni yazarlara ve yönetmenlere alan açılması amacıyla 2003 yılında başlattığı Yeni Metin Atölyeleri, yeni öğrencilerini bekliyor.

Bugüne dek İspanya, Portekiz, Rusya, Romanya, İran, Yunanistan, İskoçya, İtalya, Fransa, Norveç ve İsveç gibi birçok ülkeden 40tan fazla oyun yazarı ve yönetmeni ağırlayan, katılımcılarına her sene düzenlenen Yeni Metin Festivalinde oyun ve projeleriyle görünür olma imkanı sunan Yeni Metin Atölyelerinde Oyun Yazarlığı Atölyesi ve Oyun Yazarlığında Ustalık Sınıfı Atölyesi başvuruları başladı.

ZENGİN EĞİTMEN KADROSU

11 Kasım 2023 – 8 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenecek Oyun Yazarlığı Atölyesi, haftada iki gün online buluşmalar olmak üzere hibrit yöntemle gerçekleşecek. Eğitim sürecinin ortasında ve sonunda İstanbulda iki ara kamp planlanmak üzere Eylülde Ayvalıkta katılımcı ve eğitmenleri bir araya getiren bir final kampı düzenlenecek. Online derslere ek olarak atölye katılımcılarına eğitim videoları ve oyun metinlerinden oluşan online eğitim seti verilecek. Oyun Yazarlığı Atölyesinde 3 ayın sonuna gelindiğinde birebir danışmanlık ve fikir üretim süreci başlayacak. Katılımcılar bu süreçte uzman eğitmenlerden danışmanlık alarak oyunlarını yazmaya başlayacaklar. Yeni Metin Oyun Yazarlığı Atölyesine genel kayıtlar 10 Kasıma kadar sürecektir.

OYUN YAZARLIĞINDA USTALAŞIN

18 Kasım 2023 – 8 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenecek Oyun Yazarlığında Ustalık Sınıfı Atölyesi 18 Kasımda başlıyor. Katılımcılar haftada bir gün Ferdi Çetin yönetiminde 7 aylık bir sürece dahil olacaklar. GalataPerformun Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoyun düzenli konuk olacağı derslere aynı zamanda alandan isimler de deneyimlerini paylaşmak üzere konuk olacak. Atölye sürecinin ilk 3 ayının sonuna gelindiğinde Yeni Metin Festivali 13’ün teması ilan edilecek ve Danışmanına Sor” süreci başlayacak. Katılımcılar bu kapsamda derslere devam ederken eğitime konuk olarak katılan isimlerin de arasında olduğu bir ekipten metinlerini ve projelerini geliştirmeleri için danışmanlık almaya başlayacaklar. Katılımcıların atölyede geliştirdikleri oyunlar, Yeni Metin Festivali 13 programında değerlendirilecek. Yeni Metin Atölyeleri Oyun Yazarlığında Ustalık Sınıfı Atölyelerine genel başvurular 17 Kasıma kadar sürecektir.

BURS BAŞVURULARI UZATILDI!

Katılımcılar 27 Ekim Cuma gününe kadar burs başvurularını yapabilirler. Atölyede 2 kişiye tam burs, 4 kişiye de yarım burs verilecektir. Burslu olarak yer almak isteyen katılımcılar yazdıkları oyundan bir bölümü özgeçmişi ve motivasyon mektubu ile birlikte  yenimetin@galataperform.com adresine gönderebilirler. 

Ayrıca Bakınız

ERKEN KAYIT AVANTAJI

Katılımcılar 31 Ekim Salı gününe kadar erken kayıt yaparak toplu ödemede %15 indirim fırsatından yararlanabilir. Atölyelere detaylı bilgi ve kayıt için galataperform.com/atolye ziyaret edebilir, yenimetin@galataperform.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik