Şuan Okunan
Yeraltından yükselen öfke: Yeraltından Notlar

Yeraltından yükselen öfke: Yeraltından Notlar

Hemen her sezon sahnelerde kendine yer bulan ve farklı topluluklar tarafından sahneye taşınan “Yeraltından Notlar”ın Ankara Yeni Sahne yorumu uyarlamada Cihan Uysal, reji ve oyunculukta Tansel Aytekin imzasını taşıyor.

GÖRKEM MAVİ


Dostoyevski’nin ünlü eserinden uyarlanarak sahneye taşınan “Yeraltından Notlar”, Yeni Sahne’de Ankara seyircisinin karşısına çıktı. Cihan Uysal’ın uyarlayıp, Tansel Aytekin’in başarıyla sahnelediği tek kişilik oyun, kitapta da olduğu gibi: “Ben hasta bir adamım. Suratsız, içi öfkeyle dolu, hiçbir albenisi olmayan hasta bir adamım.” cümlesi ile başlıyor. Varoluşsal sancılar yaşayan ana karakterin önce toplumla sonra da kendisiyle kavga ettiği “Yeraltından Notlar”, bu sancıları aşamayan ana karakterin karanlık bir dehlize mahkum olmasını anlatıyor

“HER ŞEYİ TAM ANLAMIYLA ANLAMAK, BİR HASTALIKTIR”

Hemen her sezon sahnelerde kendine yer bulan ve farklı topluluklar tarafından sahneye taşınan bir oyun “Yeraltından Notlar”. Ankara Yeni Sahne’nin sahneye koyduğu oyunun uyarlaması Cihan Uysal’a ait. Tansel Aytekin ise hem oyunu yönetiyor, hem de sahnede tek kişilik bir performansıyla izleyici karşısına çıkıyor. Yeni Sahne’nin “Yeraltından Notlar”ında dekor ve afiş tasarımları Pınar Ülgener imzasını taşıyor.

“Yeraltından Notlar”, ağırlıkla insanları devamlı yargıladığı için onlarla düzgün iletişim kuramayan ana karakterin monologları üzerine kurulu. Her şeyi bilinç düzeyine çıkartıp, hayatın bütün sevimsiz gerçekleri ile yüzleşmenin insanı nasıl “hasta bir adam” haline getirdiğini gözler önüne seren oyun, ana karakterin “Her şeyi tam anlamıyla anlamak, bir hastalıktır.” cümlesi önermesi üzerine kurulmuş bir dünya klasiği.

İNSANLARA ÖFKESİNİ YERALTINDAN HAYKIRIYOR

Alt seviyede bir memur olan ana karakter, kendisinin üzerinde olan ya da görünen insanlardan aslına daha eğitimli ve entellektüel olduğunu düşünürken, “bozuk ve adaletsiz” sistemin getirdiği öfkeyle bütün insanlara karşı bir hınç besliyor. İnsanlara gerçeği haykırma isteğiyle insanlarla kafasında kavga ederken, kendisi de bu öfkeden nasibini alıyor.

Kafasında devam eden bu sonsuz çatışmalar en sonunda kafasının tamamen bu gelgitlerde kalmasına neden olup “Ben hasta bir adamım” şeklinde tekrarlanan sayıklamalara dönüyor. İnsanları yargılamaktan geri duramadığı için devamlı onlarla çatışan ana kahraman, onlarla aslında barışıp, iyi geçinmek istediğini de itiraf ediyor. Egosu ile mutluluğu arasındaki devam eden çatışmada arafta kalan kahraman “Yeraltından” insanlara olan öfkesini haykırıyor bu oyunda.

Yeraltından Notlar”

Yazan: Fyodor Dostoyevski

Ayrıca Bakınız

Uyarlayan: Cihan Uysal

Yönetem: Tansel Aytekin

Dekor Tasarımı: Pınar Ülgener

Oyuncu: Tansel Aytekin


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik