Şuan Okunan
Yunan Film Günleri Haziran’da İstanbul’da

Yunan Film Günleri Haziran’da İstanbul’da

Yunanistan Sineması’nın auteur yönetmenlerinden özgün ve ödüllü filmlerin gösterileceği Yunan Film Günleri, 7-12 Haziran 2022 tarihlerinde Pera Müzesi’nde gerçekleşecek. Yunanistan’dan EMEIS Kültür Kolektifi ve Türkiye’den istos film ile istos yayın’ın ortaklığında ilki yapılacak Yunan Film Günleri, ülke sinemasının 60’lardan 80’lere uzanan verimli döneminden seçilmiş usta işi filmleri yenilenmiş kopyalarıyla İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak.

Theo Angelopoulos’un ‘Yeni Yunanistan Sineması’nın doğuşu’ olarak gösterilen 1970 yapımı filmi “Anaparastasi / Tatbikat” ile açılışını yapacak Yunan Film Günleri’ndeki gösterimlere katılım sınırlı sayıda ve ücretsiz olacak. Yunanistan sinemasından film profesyonellerini İstanbul’da ağırlayacak etkinliğin konuklarından biri de, Angelopulos’un “Büyük İskender”, “Leyleğin Geciken Adımı”, “Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Ulis’in Bakışı” filmlerinin yanı sıra Yeşim Ustaoğlu filmi “Bulutları Beklerken”in senaristi Petros Markaris olacak. Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve Yunan Film Merkezi ile Yunan Film Akademisi’nin destekleriyle gerçekleşecek Yunan Film Günleri’nin film ve etkinlik programı önümüzdeki günlerde yunanfilmgunleri.com adresinde açıklanacak.

YENİ YUNANİSTAN SİNEMASININ DOĞUŞU

Theo Angelopoulos’un bir tutku suçu haberinden yola çıkarak cinayetin işlendiği köyde ve olayın tanıkları eşliğinde çektiği film, 60’lar ve 70’lerde Almanya’ya işçi göçünün yaşandığı ülkenin sosyoekonomik portresini derinden çiziyor. Tamamı amatör oyunculardan oluşan ve gazeteci rolünde Angelopoulos’u da izleyeceğimiz “Tatbikat”, Berlinale’den FIPRESCI Ödülü ile dönmüş, Selanik Film Festivali’nde En İyi Sanat Filmi, En İyi Yeni Yönetmen, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Görüntü ve Yunan Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Film ödüllerini kazanmıştı. Giorgos Arvanitis’in etkileyici siyah-beyaz görüntüleri ile de hafızalara yer eden film, sinema tarihçilerince Yeni Yunanistan Sineması’nın doğuşu olarak da nitelendiriliyor.

Yunan Film Günleri’nin konuklarından biri de, Angelopulos’un “Days of ’36 / 1936 Günleri” (1972), “Alexander the Great / Büyük İskender” (1980), “The Suspended Step of the Stor / Leyleğin Geciken Adımı” (1991), “Ulysses’ Gaze / Ulis’in Bakışı” (1995), “Eternity and a Day / Sonsuzluk ve Bir Gün” (1998) filmlerinin yanı sıra Yeşim Ustaoğlu filmi “Bulutları Beklerken”in (2004) senaristi olarak tanıdığımız, ‘Gece Bülteni’, ‘Alan Savunması’ gibi polisiye romanların da yazarı Petros Markaris olacak. Etkinlik kapsamında İstanbul’a gelecek Markaris, açılış gecesi “Tatbikat”ın sunuşunu da yapacak.

FİLM PROFESYONELLERİ BULUŞACAK

60’lardan 80’lere uzanan bir zaman diliminden auteur yönetmenlerin seçilmiş filmlerinin gösterileceği Yunan Film Günleri kapsamında ayrıca, Yunanistan Sineması’nın tarihine uzanan film afişleri sergisi ve Yunanistan’dan film profesyonellerini ağırlayacak Sektör Buluşması da gerçekleşecek. Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve Yunan Film Merkezi ile Yunan Film Akademisi’nin destekleriyle gerçekleşecek Yunan Film Günleri’nin film ve etkinlik programı önümüzdeki günlerde yunanfilmgunleri.com adresinde açıklanacak. Güncel haberleri ve gelişmeleri Yunan Film Günleri’nin FACEBOOK, INSTAGRAM ve TWITTER hesaplarından takip edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Ayrıntılı bilgi için


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik