Şuan Okunan
“Zuhal” İstanbul’da ilk kez İstanbul Film Festivali’nde

“Zuhal” İstanbul’da ilk kez İstanbul Film Festivali’nde

Ödüllü kısalarıyla tanıdığımız yazar ve yönetmen Nazlı Elif Durlu’nun ilk uzun filmi “Zuhal”, İstanbul’da ilk kez 41. İstanbul Film Festivali kapsamında seyirciyle buluşuyor. 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde gerçekleşecek festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak “Zuhal”in tasarımcı Erge Yeksan tarafından hazırlanan posteri de bugün yayınlandı.

Senaryosunu Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirel’in birlikte yazdığı, yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu’nun üstlendiği “Zuhal”, başarılı bir avukat olan ve İstanbul’un merkezinde yalnız yaşayan Zuhal adlı bir kadının, evinin derinlerinden gelen bir kedi sesinin peşinde çıktığı çaresiz arayışı ve o güne dek hiç iletişim kurmadığı komşularıyla yaşadığı absürt olayları konu alıyor. Zuhal rolünde Nihal Yalçın’ı izlediğimiz filmde Sadi Celil Cengiz, Çağdaş Ekin Şişman, Sena Başdoğan, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Serpil Gül, Burcu Halaçoğlu, Sarp Aydınoğlu, Fatih Al, Şebnem Sönmez ve Nur Sürer rol alıyor.

 

Antalya’dan En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

İlk kez geçen yıl Ekim ayında 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde seyirciyle buluşan ve başrolündeki Nihal Yalçın’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getiren film, uluslararası prömiyerini de Kasım ayında Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapmıştı. istos film’in yapımcılığında ve Almanya’dan Jamila Wenske (Achtung Panda!), Türkiye’den Tanay Abbasoğlu (TN Yapım), Tolga Karaçelik (Karaçelik Film) ve Öykü Canlı’nın (Yumurta Yapım Sanat) ortak yapımcılığında gerçekleşen “Zuhal”, Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu, Özmen Foundation, Film Independent ve Asteros Film’den Kanat Doğramacı’nın katkılarıyla hayata geçti. Filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber, kurgusunu Buğra Dedeoğlu ve Selda Taşkın ve sanat yönetmenliğini Osman Özcan üstlenirken, müziklerini de Alexander Lawrence ile Yusuf Tan Demirel birlikte yaptı.

Proje aşamasında gelen ödüller

Yapım çalışmaları 2016’da başlayan ve çok sayıda film geliştirme platformuna seçilen “Zuhal”, Los Angeles Greek Film Festivali’nin Project Development Forum’unda En İyi Proje seçilerek Mediterranean Film Institute’ün Senaryo Geliştirme Atölyesi’ne katılmaya hak kazanmıştı. Film ayrıca, İstanbul Film Festivali’nin Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi ve Ortak Yapım Platformu’ndan Colorup Post-Prodüksiyon Ödülü’nü, Trieste Film Festivali’nin When East Meets West Ortak Yapım Platformu’ndan Flow Post-Prodüksiyon Ödülü’nü, Selanik Film Festivali’nin Crossroads Ortak Yapım Platformu’ndan Musu Ses Post-Prodüksiyonu ve Müzik Ödülü’nü ve Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı.

ZUHAL

2021, Türkiye-Almanya, 88’

Türkçe, Renkli, DCP, 2:20, 5.1 Sound, Türkçe

Yönetmen: Nazlı Elif Durlu

Yapımcı: Anna Maria Aslanoğlu

Yapım: istos film

Ortak Yapımcılar: Tanay Abbasoğlu, Jamila Wenske, Tolga Karaçelik, Öykü Canlı

Ortak Yapım Şirketleri: TN Yapım, ACHTUNG PANDA!, Karaçelik Film, Yumurta Yapım Sanat

Dünya Hakları: Film Republic

Senaryo: Nazlı Elif Durlu, Ziya Demirel

Oyuncular: Nihal Yalçın, Sadi Celil Cengiz, Çağdaş Ekin Şişman, Sena Başdoğan, Sencar Sağdıç, Aysan Sümercan, Serpil Gül, Burcu Halaçoğlu, Sarp Aydınoğlu, Fatih Al, Şebnem Sönmez, Nur Sürer

Görüntü Yönetmeni: Sebastian Weber

Ayrıca Bakınız

Kurgu: Buğra Dedeoğlu, Selda Taşkın

Özgün Müzik: Alexander Lawrence, Yusuf Tan Demirel

Sanat Yönetmeni: Osman Özcan

Ses Tasarımı: Fatih Rağbet, Eli Haligua

Ses Miksaj: Serkan Köseoğlu

Renk Düzenleme: Cenk Erol, Hakan Palioğlu

NAZLI ELİF DURLU

1979’da Ankara’da dünyaya gelen Nazlı Elif Durlu, lise öğrenimini Ankara Tevfik Fikret Lisesinde, lisans ve yüksek lisans eğitimini ise Hollanda Utrecht Üniversitesi’nde Sinema Televizyon Bilimleri’nde yaptı. 2005-2008 yılları arasında Los Angeles’ta çeşitli film ve televizyon dizisi projesinde senaryo yazarı olarak çalıştı. 2009’da, senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı ilk kısa filmi “Güven Bana”, İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ve Nürnberg Türk – Alman Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçilirken; Londra’da düzenlenen Crystal Palace Kısa Film Festivali’nde Yabancı Dilde En İyi Kısa Film Ödülü’nü, Akbank Kısa Film Festivali’nde de Mansiyon Ödülü’nü kazandı. “Almost” adlı kısa film senaryosu 2010’da Hany Abu Assad’ın yönetmenliğinde çekildi ve 15 kısa filmden oluşan “Unutma Beni İstanbul” adlı filmde yer aldı. 2012’de yönettiği ikinci kısa filmi “Sonra”, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, İzmir Kısa Film Festivali ve Los Angeles Türk Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçildi. 2013’te “Düldül ve Bülbül” adlı kısa filmini yönetti. Yapım çalışmaları 2016’da başlayan ve senaryosunu Ziya Demirel ile birlikte yazdığı ilk uzun filmi “Zuhal”i 2021 yılında tamamladı. Halen, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema-TV Bölümü’nde film okuma ve film yapımı üzerine dersler vermekte ve yeni projesinin çalışmalarını sürdürmektedir.

ANNA MARIA ASLANOĞLU

1984’te İstanbul’da dünyaya gelen Anna Maria Aslanoğlu, lisansını Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Siyaset Bilimi Bölümü’nde, yüksek lisansını da Boğaziçi Üniversitesi’nin Tarih Bölümü’nde tamamladı. “Gözümün Nuru” (2013), “Mavi Dalga” (2014) ve “Sivas”ın (2014) da aralarında olduğu birçok kısa ve uzun filmin reji ve yapım ekibinde çalıştı. 2012’de film ve kitap alanında çalışmalar yürüten istos yayın&film’in kurucuları arasında yer aldı. Grant Gee’nin Orhan Pamuk’un ‘Masumiyet Müzesi’ adlı romanından esinlenerek çektiği ve Venedik Film Festivali’nin Venedik Günleri bölümünde gösterilen “Innocence of Memories / Hatıraların Masumiyeti” adlı belgesel filminin yardımcı yapımcısı oldu. 2015’te Ziya Demirel’in Cannes’da Resmî Seçki’de gösterilen, Saraybosna, İstanbul, Ankara ve Malatya film festivallerinden ödüllerle dönen kısa filmi “Salı” ile başlayan yapımcılık kariyerini Emre Yeksan’ın her ikisi de Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan “Körfez” (2017) ve “Yuva” (2018) adlı uzun metraj filmleriyle sürdürdü. 2020’de, yapımcısı olduğu Deniz Tortum’un filmi “Maddenin Halleri”, ilk gösterimini Rotterdam Film Festivali’nde yaptı ve Antalya ve İstanbul film festivallerinde En İyi Belgesel Film, Engelsiz Filmler Festivali’nde de En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazandı. Aynı yıl Tunç Şahin’in yönettiği, Antalya’da En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini alan “İnsanlar İkiye Ayrılır” adlı filmin yürütücü yapımcılığını üstlendi. 2021 yılında Antalya Altın Portakala Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan, Tallinn Black Nights ve İstanbul film festivallerinde yarışan Nazlı Elif Durlu filmi “Zuhal”in yapımcılığını yaptı. Yapımcılar Ağı EAVE ve EWA üyesi olan Aslanoğlu en son, Ziya Demirel’in ilk uzun filmi “Ela ile Hilmi ve Ali”yi tamamladı.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik