Şuan Okunan
10 Art Mekan’dan yeni oyun “Pripyat”: 30 yıl sonra Çernobil

10 Art Mekan’dan yeni oyun “Pripyat”: 30 yıl sonra Çernobil

“Seyircinin geleneksel tiyatroda üstlendiği rolü yıkıma uğratarak çağdaş bir deneyim yaşatmayı” ve “performatif temsil alanına yönelik yenilikçi bir anlatım dili yaratmayı” hedefleyen 10 ART Mekan, yeni oyunu Pripyat’i izleyici ile buluşturuyor. Oyun ilk olarak 42. Hülya-Özdemir NUTKU Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında gösterildi.

Oğuzhan Ayaz’nı yazıp yönettiği, Oğuz Han Ayaz ve Özlem Sülüden’in rol aldığı Pripyat, insanın yaşam ve ölüm arasındaki tercihlerini, doğanın katlini ve insan olmanın erdemini konu alıyor. Oyunun konusu kısaca şöyle: “Bir adam ve bir kadın Ukrayna’nın en soğuk ve yağışlı bir yılbaşı gecesinde, girilmesi yasak olan Pripyat bölgesinde karşılaşırlar. Bu bir kader mi yoksa rastlantı mıdır? Soğuk, aç yırtıcı hayvanlar, radyasyon ile sonlarına koşan bu kişiler insanı ve değerlerini tartışıp yaşam ve ölüm arasındaki tercihlerini ortaya koyarlar. Ana gündem, insan olmanın erdemi, doğanın katli ve güven… Son düşündüğümüz gibidir ama asla tasarladığımız değil!”

ÇERNOBİL’DEN 30 YIL SONRA

“Doğa, insan, canlı” yaşam hakları çağrısını dillendiren Pripyat izleyiciyi, Çernobil Nükleer Felaketi’nin yaşandığı 1986 Nisan’ının 30 yıl sonrası, bir yıl başı, bir doğum günü gecesine davet ediyor.

Oğuz Han Ayaz tarafından kaleme alınan oyunun yeniden “inşa edildiği” Pripyat’ı 10 ART Mekan’ın “Mini Stage” sahnesi başta olmak üzere İzmir’de izlemek mümkün. Oyun biletleri Biletinial, Biletix ve 10 ART Mekan gişesinden alınabiliyor.

“Pripyat”

Yazan-Yöneten: Oğuz Han Ayaz

Oyuncular: Özlem Sülüden, Oğuz Han Ayaz

Seslendirmeler: Aysemen Kara, Tibet Elgün Arpaz, Yasemin Çetin, Mila Marchenko, Kirill Alenin

Yapım Koordinatörü: H. Bektaş Önal

Yapım Asistanı: Uğur Acay

Dramaturg: Yasemin Çetin

Yardımcı Yönetmen: Tibet Elgün Arpaz

Ayrıca Bakınız

Seslendirme Yönetmeni: Aysemen Kara

Kostüm/Makyaj Tasarımı: Gönül Balıkçı

Dekor Tasarımı: Özlem Sülüden, Mila Marchenko

Işık Tasarımı: Tuncay Keleş

Müzik ve Ses Tasarımı: Derya Bölükemini


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik