Şuan Okunan
2 Hevsel Fotoğrafı, 2021’in ‘En İyi 100 Fotoğrafı’ Arasında

2 Hevsel Fotoğrafı, 2021’in ‘En İyi 100 Fotoğrafı’ Arasında

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer’in, Diyarbakır’daki ekolojik Hevsel bahçelerinden çektiği 2 fotoğrafı, Rusya’da düzenlenen 35AWARDS (100 Best Photos of The Year) uluslararası fotoğraf yarışmasında, siyah-beyaz fotoğraf dalında 2021’in en iyi 100 fotoğrafı arasında yer aldı. Süer’in 3 fotoğrafı üçüncü aşamaya ulaşarak finale kalmıştı. Süer’in Nemrut fotoğrafı da bu yılın başlarında 2021’in en iyi 40 tarih fotoğrafı arasında yer almıştı.

Rusya’da 7 yıldır her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve dünyanın en büyük fotoğraf yarışmalarından biri olan 35AWARDS uluslararası fotoğraf yarışmasının yedincisi geçen yıl düzenlendi ve oylama bir yıl sürdü. Yarışmanın sonuçları dün kamuoyuna açıklandı. İlk aşamada fotoğrafları gören herkesin oylamaya katılabildiği yarışmada daha sonra ise 50 farklı ülkeden seçilen 50 jüri üyesi fotoğrafları iki aşamada değerlendirdi. Yarışmaya dünyanın farklı ülkelerinden 23 dalda 124 bin 800 fotoğrafçı, 470 bin 500 fotoğrafla katıldı. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer’in dışında Türkiye’den Fatih Yılmaz, Aylin Erözcan, Nurer Yüksel ile Feyzullah Tunç’un fotoğrafları da en iyi 100 fotoğraf listesinde yer aldı.

Belgesel fotoğrafçı Mehmet Masum Süer, özellikle bölgenin tarihi mekan ve alanlarında ve 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilen ekolojik Hevsel bahçelerinde çektiği aralarında tilki, yılan, şahin ve çok sayıda kelebek türünün bulunduğu hayvanlar ile Hevsel’in farklı mevsimlerde çektiği manzara fotoğraflarıyla tanınıyor.
Rusya’da ödül alan fotoğraflarından birinde, kışın sabahın erken saatinde Hevsel bahçelerini sis altında gösteriyor, diğerinde ise ilkbaharda içiçe geçen kavak fidanları ve aralarında yer alan bir büyük ağaç ve ağacın tepesinde 2 kuş görünüyor. Süer’in iki fotoğrafı da minimalist bir yaklaşımla çekilmiş. Yarışmada her yıl ödül alan fotoğraflar dünya medyasına servis ediliyor ve bir katalogda yayınlanıyor.HEVSEL’İN TANITIMINA KATKIDA BULUNACAK”

Fotoğrafçı Süer, bu yılın başlarında Nemrut fotoğrafının, 2021’in en iyi 40 tarih fotoğrafı arasında yer aldığını hatırlatarak, “Nemrut fotoğrafım dünya medyasının önemli bir bölümünde yayınlanmıştı. Şimdi de yaşadığım kentte bulunan çok sevdiğim Hevsel bahçelerinden 2 fotoğrafımın böyle prestijli bir yarışmada en iyi fotoğraflar arasında yer almasına çok sevindim. Bu fotoğraflar hem medyada hem de yarışma kataloğunda yayınlanacak. Böylece bahçelerin uluslararası alanda tanıtımına katkıda bulunacak” şeklinde konuştu.

Ayrıca Bakınız

Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP’ın mükemmel fotoğrafçı (Excellent) unvanına sahip ve Amerikan Fotoğraf Derneği PSA’nın üyesi olan ve Mehmet masum Süer’in uluslararası yarışmalardan kazandığı çok sayıda ödülü var. Süer’in, Adıyaman’ın Nemrut dağında bulunan Kommagene Krallığına ait kalıntılara ait bir fotoğrafı da, İngiltere’de düzenlenen bir yarışmada ‘Yılın En İyi 40 Tarih Fotoğrafı” arasında yer almıştı.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik