Şuan Okunan
2021 Pulitzer Ödüllü Gece Bekçisi Kafka Kitap’tan çıktı

2021 Pulitzer Ödüllü Gece Bekçisi Kafka Kitap’tan çıktı

Gece Bekçisi, idealler uğruna verilen mücadelelerin fark yaratabileceğini gözler önüne seren, titizlikle araştırılıp kaleme alınmış, karanlık bir mizahla bezenip okuruna ilham aşılayan bir roman… Kafka Kitap logosuyla raflarda yerini alan Louise Erdrich imzalı Gece Bekçisi’ni İngilizce aslından dilimize Püren Özgören çevirdi. Kuzey Dakota’da bulunan Kaplumbağa Dağı’ndaki küçük bir Kızılderili topluluğunun hayatı, açlığı ve sefaleti, gururlu kültürel kimliği, aşkları ve sosyal mücadeleleri bir yasa tasarısıyla tehdit edilir. Bu tasarının yürürlüğe girmesini önlemek için eyleme geçilmesi şarttır. Kaplumbağa Dağı Mücevher Yatağı Fabrikası’nda gece bekçiliği yapan Thomas Wazhushk, yasanın onaylanmasını engellemek için mücadeleye başlar ve Amerikan Yerlileri’nin mülksüzleştirilmesini protesto eden bu isyanın sesi Washington’a kadar uzanır…

LOUISE ERDRICH HAKKINDA

Louise Erdrich (d. 7 Haziran 1954) Amerikalı yazar, şair ve Kaplumbağa Dağı Chippewa Grubu’nun Kızılderilileri üyesidir. Erdrich, hem yetişkin hem de çocuk edebiyatını kapsayan eserlerinde genellikle Kızılderili mirasıyla ilgili temaları ve sembolizmi araştırmaktadır. Ayrıca Amerikan Yerlileri Rönesansı olarak bilinen edebi hareketin önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Erdrich, Pulitzer Edebiyat Ödülü için kısa listeye kalmış ve The Round House adlı romanıyla 2012 yılında Ulusal Kitap Ödülü’nü, Gece Bekçisi adlı romanıyla da 2021’de Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştır. Erdrich, Kuzey Dakota’daki Turtle Mountain Reservation’da düzenli olarak yazarlık atölyeleri düzenlemekte ve Minneapolis’te Kızılderili edebiyatına odaklanan bağımsız bir kitapçı işletmektedir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik