Şuan Okunan
Antoloji Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Antoloji Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Antoloji Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Antoloji Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Gün içinde çeşitli mecralardan daha önce duyulan; ancak anlamı unutulan ya da ilk kez duyulan kelimelerle karşılaşılabiliyor. Bu da, Antoloji kelimesi ne anlama gelir sorusunu akıllara getiriyor. Antoloji kelimesinin anlamı dilimizi doğru kullanmak isteyenler tarafından araştırılıyor. Antoloji ne demek? Antoloji kelime anlamı nedir? Sorularının cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte TDK’ya göre Antoloji kelimesinin anlamı, cümle içerisinde doğru kullanım örnekleri ve diğer merak edilenler!

ANTOLOJİ NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR? ANTOLOJİ KELİMESİ TDK ANLAMI

  • Seçki

ANTOLOJİ KELİMESİ CÜMLE İÇİNDE DOĞRU KULLANIM ÖRNEKLERİ

  • Üç ciltlik bir şiir antolojisi neşredilmişti.

SEÇKİ YA DA GÜLDESTE

Seçki veya güldeste (ayrıca antoloji) bir konu ya da beğeniye göre, derlenen metinlerin bulunduğu eser. Divân-ı Lügati’t-Türk, Türk edebiyatındaki ilk seçki olarak görülebilir. Yunanca’daki anthos (çiçek) ile legein (toplamak) kelimelerinden türemiştir. İlk antolojileri Antik Yunanlar derlemişlerdir.

Bilinen ilk antoloji MÖ 2. yüzyılda derlenmiştir. Çelenk adındaki bu antolojinin derleyicisi Gadaralı Meleagros’tur.

1. yüzyılda da, Makedonyalı Philippos buna benzer bir çelenk meydana getirmiştir.

2. yüzyılda ise, Diagenianus ilk kez olarak anthologion (antoloji) adı altında bir derleme yapmıştır. Hemen hemen aynı sıralarda Sardeisli Straton da bir şiir antolojisi derledi. Bu saydığımız eserlerin çoğu bugün kaybolmuş bulunmaktadır.

9. yüzyılda Constantinus Cephalas biraz önce saydığımız eserleri de kapsayan büyük bir antoloji meydana getirdi. Bu antoloji, konulara göre sıralanmıştı. Aynı şekilde konulara göre sıralanmış bir antoloji de, 4. yüzyılın sonlarında, Agathias tarafından derlenmişti. Batılıların dikkatini çeken ilk Yunan antolojisi 1301 yılında Maximus Planudes’in hazırladığı antoloji oldu. Planudes eserinde Cephalas’ın antolojisini esas tutmuştu. Bu eser ilk olarak Floransa’da yayınlanmıştır (1494).

17. yüzyılın hemen başlarında da palatine yazması adıyla anılan bir başka Yunan antolojisi ele geçirildi. Heildelberg’de, Palatine Kütüphanesi’nde bulunan bu yazma bugünkü Yunan antolojisi eserlerinin temeli sayılır. Bu antoloji 15 kitaptan meydana gelmiştir. İçindeki eserler, 2.000 yıllık Yunan örf ve geleneklerini canlandırmaları bakımından, çok önemli sayılırlar. Latin antolojilerinin en önemlisi ise codex selmasianus adındaki eserdir. Bu antoloji 6. yüzyıla ait eserleri kapsamaktır. Tahminen 8. yüzyıl başında derlendiği sanılmaktadır. Bu şiirler, 533 yılında antologia latina adındaki eserde toplanmıştı. Tanzimat edebiyatında ise ilk seçki Ziya Paşa’nın Harabat adlı eseridir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik