Şuan Okunan
Ezoterik Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Ezoterik Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Ezoterik Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Ezoterik Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Ezoterik kelimesi ne anlama geliyor? Ezoterik kelimesini araştıranlar, bu sözcüğün kökeninin nereden geldiğini ve kaç anlama sahip olduğunu merak ediyor. Pek çok kişi tarafından aratılan Ezoterik kelimesi ne demek sorusunun cevabını haberimizde paylaştık. İşte, TDK’ya göre Ezoterik kelimesinin anlamı ve kökenine ilişkin merak edilenler…

EZOTERİK NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR? EZOTERİK KELİMESİ TDK ANLAMI

İçrek

EZOTERİZM NEDİR? EZOTERİZM NE DEMEK?

İçrekçilik, batınilik ya da ezoterizm, bir konudaki derin bilgilerin ve sırların ehil olmayanlardan gizlenerek, bir üstat tarafından sadece ehil olanlara inisiyasyon yoluyla öğretilmesidir. Ezoterizm bir din veya bir inanç sistemi değildir. Çoğunlukla ezoterik (içrek) yani ezoterizm ile ilgili veya ezoterizme dair şeklinde kullanılır.
Ezoterik/içrek (içe yönelik anlam/ileti), asıl olarak belirli kişilerin içselliği ile sınırlandırılmış felsefî öğretilerdir. Bu öğretiler herkes tarafından bilinen egzoterik/dışrak (dışa dönük anlam/ileti) öğretiler değil, tam tersine belirli kişilerin aşamalardan geçerek bilmeye hak kazandığı öğretilerdir. Diğer anlamı ise içsel, tinsel farkındalığa sebep olan, Mistisizm ile eşanlamlı kabul edilen önemli ve kesin bilgilerdir. Ayrıca Ezoterizm geniş, farklı öğreti ve pratik yelpazesine sahip olan bir akımdır.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik