Şuan Okunan
Athena’nın söyleyeceği “Haklıyız Kazanacağız” marşı ne anlatıyor?

Athena’nın söyleyeceği “Haklıyız Kazanacağız” marşı ne anlatıyor?

Athena grubu, Grup Yorum’un “Haklıyız Kazanacağız” şarkısını söyleyeceğini duyurdu. Şarkı 2 Aralık 2022’de tüm dijital platformlarda olacak. Athena’nın resmi hesabından yapılan duyuruda, “Haklıyız, Kazanacağız”ın isim benzerliği olmadığı, Grup Yorum’un ünlü marşının söyleneceği müzikten anlaşılıyor. Ancak Athena’nın oldukça radikal sözlere sahip şarkıyı aynı sözlerle mi söyleyeceği henüz bilinmiyor. Ancak kısa tanıtım videosunda bir duvar yazısı formunda “Haklıyız, kazanacağız” yazması, duvarda bir CHE figürü ile “Liberte (Özgürlük)” yazması dikkat çekiyor. Videoda zafer işareti yapan tulumlu bir işçi figürü de dikkat çekiyor.

“HAKLIYIZ, KAZANACAĞIZ”IN ÖYKÜSÜ

“Haklıyız Kazanacağız” marşı, ilk olarak Grup Yorum’un “Cemo” albümünde “Mehmet Kavgayı Öğretiyor” adıyla yer almıştı. Grup Yorum, dilden dile yayılan ve 1990’ların devrimci hareketi içinde özel bir yere sahip olan marşa, 1997 yılında çıkan “Marşlarımız” albümünde de yer verdi. Marş adını yasaklı 1989 1 Mayıs’ında Taksim Meydanı’nda çıkmak istersen polis tarafından öldürülen genç işçi Mehmet Akif Dalcı’dan alıyor. Şişhane yokuşundan Taksim’e çıkmak isterken açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Mehmet Akif Dalcı, Zeytinburnu’ndaki bir deri atölyesinde işçi olarak çalışıyordu.

1989 1 Mayıs’ını Sokak dergisi adına izleyen fotoğraf sanatçısı Yücel Tunca, yaşananları BiaNet’e şöyle anlatmıştı: “Saatlerce süren bu mücadele sonunda Şişhane’ye kadar çekilen küçük bir grubun üzerine polis dört bir yandan ateş etmeye başlandı. Grup Kasımpaşa yönüne doğru kaçarken de ateş devam etti. Gazeteciler olarak biz yere yatıp kurşunlardan korunmaya çalışırken bir yandan da ateş edenleri görüntülemeye gayret ediyorduk. Silah sesleri susunca hızla kalkıp grubun gittiği yöne koştuk. Yokuşun ortalarında bir gencin kanlar içinde yattığını gördük. Başında bir arkadaşı vardı, panik içindeydi, ağlıyordu. Polisler de koşarak gelmeye başlayınca çocuk kaçtı. Başından vurulup ölen, sonradan adının Mehmet Akif Dalcı olduğunu öğreneceğimiz 16-17 yaşlarında bir çocuk işçiydi.”

MARŞIN SÖZLERİ

Grup Yorum’un bestelediği “Mehmet Kavgayı Öğretiyor” ya da bilinen adıyla “Haklıyız Kazanacağız” marşında Mehmet Akif Dalcı’nın yaşadıklarına açık göndermeler bulunuyor. Dalcı’nın taşa uzandığı simgesel fotoğrafı anımsatan sözler, “Kuşandık genç öfkeni taşların kucaklarımızda” diye başlıyor ve “Silahımız söyleyecek son sözü, haklıyız kazanacağız” diye bitiyor.

“Kuşandık genç öfkeni taşların kucaklarımızda
Bizlere öğrettiğin kavga, kavgamız
Büyüyor omuzlarımızda, büyüyor
Bizlere öğrettiğin kavga, kavgamız
Büyüyor omuzlarımızda
Alnında ki kurşun yarası sönmeyen bir ateş şimdi
Büyüyor, inatçı kavgamızda büyüyor
Sarıyor, halkın yüreğini sarıyor
Büyüyor, inatçı kavgamızda büyüyor
Sarıyor halkın yüreğini
Zapt ettiğimiz alanlara sesini taşıyacağız
Kanımızla yazıyoruz tarihi
Haklıyız kazanacağız, haklıyız
Kanımızla yazıyoruz tarihi
Haklıyız, kazanacağız
Hasretin o büyük güne savaşarak varacağız
Silahımız söyleyecek son sözü
Haklıyız kazanacağız, haklıyız
Silahımız söyleyecek son sözü
Haklıyız, kazanacağız”

Ayrıca Bakınız

Söz-Beste: Grup Yorum

KIRILAN ENSTRÜMANLARLA “HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ”

Grup Yorum, İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskın sonrası kırılan entrümanlarla “Haklıyız Kazanacağız” için bir klip çekmişti.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik