Şuan Okunan
‘Ben Okurum’un yeni bölümünde “Bülbülü Öldürmek” var

‘Ben Okurum’un yeni bölümünde “Bülbülü Öldürmek” var

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde, dünya edebiyatının en sevilen büyüme hikâyelerinden biri var: Amerikalı yazar Harper Lee’nin 1960 yılında yayımlanan romanı Bülbülü Öldürmek. Deniz Yüce Başarır, ırkçılık, adaletsizlik, önyargılar ve toplumsal baskılar ekseninde gelişen olayları küçük bir kız çocuğunun, Scout’un ağzından anlatan romanı, dünya çapında çizerimiz M. K. Perker ile konuşuyor. Yıllarca mesleğini Amerika’da sürdüren, hâlâ da yeni kıtanın önemli basın organlarında imzasına sık sık rastlanan Perker’le Başarır, romanı bu ülkenin gerçekleri ışığında tartışıyor. Ve Bülbülü Öldürmek’in avukatı, babası, aklıselim kahramanı Atticus da sanki bir köşeden muhabbete eşlik ediyor. Başarır aynı zamanda, her zaman olduğu gibi romanın en can alıcı bölümlerinden alıntılar seslendiriyor.

“Güneyli edebiyatı diye bir hakikat var”

Bülbülü Öldürmek’in ve karakterlerinin Güney’den geldiğini söyleyen M. K. Perker, “Güneyli edebiyatı diye bir hakikat var,” diyor ve anlatıyor: “Güney’den neden bu kadar iyi yazarlar çıktığını sorduklarında Harper Lee, ‘Bizim hiçbir şeyimiz yoktu. Sinemaya gitmek yoktu, beyzbol izlemeye gitmek yoktu, hiçbir şey yoktu. Sadece konuşmak vardı’ diye cevaplıyor. Konuşmak da tabii hikayeler anlatmak ya da dedikodu yapmak.” Perker, Harper Lee’nin yazarlık hayatıyla ilgili ise “Genellikle bu otobiyografik olan romanları yazan yazarlarda zaten arkası gelme ihtimali zayıf oluyor… Çok önemli bir silahı bu tür bir hikâyede ortaya çıkarmış oluyor bu tür yazarlar,” yorumunu yapıyor.

“Romanların çizgi romana uyarlanmasına çok karşıyım”

Romanların çizgi romana uyarlanmasına çok karşı olduğunu söyleyen M. K. Perker, “Kitabı kitaba adapta etmek biraz garip. Çizgi roman olduğunda; o kişinin aslında senaryo yazma kabiliyeti olması gerekiyor,” şeklinde konuşuyor. Harper Lee ile Truman Capote’nin arkadaşlığına da değinen Perker, “Milyonda bir olabilecek, evrende oluşabilecek tatlı kazalardan biri gibi. Nasıl olabilir de bu iki şahane yazar kapı komşusu olarak büyürler ve büyüdüklerinde de bu dostlukları devam eder. Biri diğerini romanında kahraman olarak kullanır, diğeri onu çok el üstünde tutar…” diyor.

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

DENİZ YÜCE BAŞARIR KİMDİR?

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Mart 2019’da bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor. Başarır’ın, babası ve Kent Oyuncuları’nın kurucularından usta tiyatro adamı Kâmran Yüce’nin arşivine dayanarak kaleme aldığı Perde Kapanmasa Görecektiniz, Kâmran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesi (1959-1986) adlı kitabı Ekim 2021’de okurlarla buluştu.

“BEN OKURUM” PODCAST’İNİN TÜM BÖLÜMLERİNİ SPOTIFY’DAN DİNLEMEK İÇİN

“BEN OKURUM” PODCAST’İNİN TÜM BÖLÜMLERİNİ APPLE PODCASTS’TEN DİNLEMEK İÇİN

Ayrıca Bakınız

“BEN OKURUM” PODCAST’İNİN TÜM BÖLÜMLERİNİ STORYTEL’DEN DİNLEMEK İÇİN

 

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik