Şuan Okunan
Çocuklar İstanbul Modern’de Renkli Bir Yolculuğa Çıkıyor

Çocuklar İstanbul Modern’de Renkli Bir Yolculuğa Çıkıyor

İstanbul Modern ve Dinozor Çocuk işbirliğiyle hazırlanan Müzede Ne Var? adlı resimli kitap, “Müze nedir?” sorusuyla başlayıp çocuklara müzelerin dünyasında ilham verici bir yolculuk sunuyor! Neslihan Varol’un kaleme aldığı, Mavisu Demirağ’ın resimlediği Müzede Ne Var? ile çocuklar, müzeciliğin tarihinden günümüzde gittikçe çeşitlenen müze türlerine, İstanbul Modern’in yenilenen binasından etkileyici koleksiyonuna birçok konuda eğlenerek bilgi sahibi oluyor. Çağdaş sanat terimlerine dair küçük bir sözlüğün ve dünyadaki bazı önemli müzelerin çizimlerinin de yer aldığı kitabın sonunda ise çocukları, kendi sergilerini yaratabilecekleri bir alan bekliyor.

Ayrıntı Yayınları’nın çocuk kitapları markası Dinozor Çocuk’un okurlarla buluşturduğu Müzede Ne Var? müzelerin geçmişten bugüne nasıl değiştiğini eğlenceli bir anlatımla paylaşıyor. Günümüz müze türlerini tanıtırken, sanat müzeleri hakkında bilgiler de sunan kitap, bir müzenin nasıl oluştuğundan müzedeki eserlerin neye göre seçildiğine kadar birçok farklı konuya değiniyor. Müzede Ne Var? ile çocuklar, Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat koleksiyonuna sahip ilk özel müzesi İstanbul Modern’de renkli ve keyifli bir yolculuğa çıkarken, ilham verici bir sanat müzesi keşfediyor.

İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Direktörü Neslihan Varol’un hazırladığı kitaba, ödüllü illüstratör Mavisu Demirağ’ın rengarenk çizimleri eşlik ediyor. Dinozor Çocuk ve İstanbul Modern işbirliğiyle hazırlanan Müzede Ne Var?, raflarda, internet satış sitelerinde ve İstanbul Modern Mağaza’da!

NESLİHAN VAROL

İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Sanat Yönetimi Bölümü’nde eğitim gördü. Ardından aynı üniversitede Müzecilik Yüksek Lisans Programı’nı ve Pedagojik Formasyon Programı’nı tamamladı. 2000’li yılların başında Eczacıbaşı Sanal Müzesi, Sanat Fuarı Sergisi’nde ziyaretçi deneyiminin tasarlanması konusunda görev alırken ilk sanat eğitimi çalışmalarına da aynı proje ile başlamış oldu. 2004 yılında kurulan Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’in Eğitim ve Sosyal Projeler Bölümü’nün kurucu ekibinde görev aldı. İstanbul Modern’de müze eğitimi alanında çalışmalarına devam eden Varol şu an Eğitim ve Sosyal Projeler Direktörü olarak görev yapmaktadır. Müzelerin yaşayan ve yaratıcı öğrenme mekânları olarak kullanılmasına aracı olan projeler geliştirmekte, “müze”, “sanatsal gelişim” ve “sanat eğitimi” alanlarında yürütülen akademik çalışmalara katkıda bulunmaya devam etmektedir.

 

Ayrıca Bakınız

MAVİSU DEMİRAĞ

1993 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olduktan sonra illüstrasyon ve çocuk kitaplarına yöneldi. Yurt içinde ve dışında çeşitli yayınevleri, dergi ve galeriler ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra İzmir’deki atölyesinde illüstrasyon ve tasarım ile ilgili eğitim ve atölyeler düzenlemektedir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik