Şuan Okunan
Don Quichotte Karikatür Yarışması Sonuçlandı: Beyin Göçünü Çizdiler

Don Quichotte Karikatür Yarışması Sonuçlandı: Beyin Göçünü Çizdiler

Don Quichotte e-mizah dergisi ile İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği’nin birlikte düzenlediği ve konusu “Genç Beyin Göçü” olan13. Uluslararası DQ Karikatür Yarışması sonuçlandı. Organizasyon komitesi yarışmanın konusunu neden “Genç Beyin Göçü” olarak belirlediklerini şöyle açıklıyor: Gelişmiş ülkeler, teknoloji, sanayi ve bilim alanındaki projeleri hayata geçirmek için gerekli olan beyin gücünü, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerden yaptıkları beyin göçüyle gidermeye çalışıyor. Neden başlığımızın başına “Genç” eklediğimize gelince; yetenekli, konularında uzman ve yabancı dil bilen gençler daha çok tercih ediliyor. Tam bu noktada iki soru geliyor akla:

– Bu genç insanlar kendi ülkelerinde kalıp faydalı olmak ve bir gelecek kurmak yerine neden başka ülkeleri tercih ediyorlar?

– Beyin göçü alan ülkeler, neden kendi ülkelerinde bu eksikliği gidermeye çalışmıyor da dışarıdan göç alıyor?

Türkiye, “Genç” Beyin Göçü” sorununda önde gelen ülkelerden biri. Sadece 2019 yılında 330 bini aşkın kişi yurtdışına göç etti. Göç edenlerden 50 bin kişi, 25-29 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor.

49 ÜLKEDEN 225 KARİKATÜRİST 572 ESER

Bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Don Quichotte karikatür yarışmasına 49 ülkeden, 225 karikatürcü toplam 572 karikatürle katıldı. Ön jüri tarafından belirlenen 100 finalist karikatür on gün süreyle sosyal medyada ve DQ internet sitesinde sergilendi. Bu süreç içinde gelen benzer örneklerden dolayı bazı karikatürler yarışma dışı bırakılarak değerlendirme yapıldı.

Bernard Bouton (Fransa), Beysun Gökçin, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Tan Oral (Türkiye), Hayati Boyacıoğlu ve Erdoğan Karayel (Almanya), Hüseyin Çakmak (Kıbrıs), Ivailo Tsvetkov (Bulgaristan), Liu Qiang (Çin), Marilena Nardi (İtalya), Marlene Pohle (Arjantin) ve Silvano Mello’dan (Brezilya) oluşan uluslararası seçici kurul, dört gün süren değerlendirme sonucunda, birbirine yakın puanlarla aşağıdaki karikatürcüler arasında paylaştırdı:

 

– Büyük Ödül: Michel Moro Gomez / Küba)

– “Liu Qiang” Fair Play Ödülü: Oleksiy Kustovsky

– Onur Ödülü: Oleg Gutsol

 

 

Özel ödüller (DQ Sertifikası):

 

– Don Quichotte Özel Ödülü: Julio Carrion Cueva / Peru

– Maji Art Gallery Özel Ödülü: Elena Ospina / Kolombiya

– İSTDD (İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği) Özel Ödülü: Iman Nouri Najafi / İran

– ATGB (Avrupa Türk Gazeteciler Birliği) Özel Ödülü: Darko Drljevic / Montenegro-Karadağ

– ÇEV (Çağdaş Eğitim Vakfı) Özel Ödülü: Mehmet Karaman / İsviçre

 

 

Mansiyonlar:

 

– Cival Einstein / Brezilya

– Şener Tosun / Türkiye

– Benjamin Aleali / İran

Ayrıca Bakınız

– Toso Borkovic / Sırbistan

– Oğuzhan Çiftçi / Türkiye

– Mehmet Atamer / Türkiye

– Marian Avramescu / Romanya

– Alexander Dubovsky / Ukrayna

– Ali Abdi / İran

– Vladimir Kazanevsky / Ukrayna

Yarışmanın ödül töreni ve sergisi Aralık ayının başında İstanbul’da Maji Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek. Kesinleşmiş tarihi önümüzdeki günlerde açıklanacak sergiye tüm karikatürcüler ve mizahseverler davetlidir. (Maji Art Gallery, Teşvikiye, Sinoplu Şht. Cemal Sk. 4/B, 34363 Şişli/İstanbul)

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik