Şuan Okunan
Enformasyon Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Enformasyon Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Enformasyon Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Enformasyon Kelimesi TDK Sözlük Anlamı Nedir?

ENFORMASYON NE DEMEK, NE ANLAMA GELİR?

Günlük hayatta karşılaştığınız veya daha önce hiç duymadığınız kelimelerin anlamlarını öğrenerek merakınızı giderebilir, kelime hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Kullanım alanı ve kökeni ile önemli kelimelerden biri olan Enformasyon sözcüğünün hangi anlamları taşıdığı merak ediliyor. Peki, Enformasyon kelimesi ne demek, hangi anlama gelir? TDK’ya göre Enformasyon ne demek ve kökeni nedir? Detaylar haberimizin devamında bulunuyor.

ENFORMASYON KELİMESİ TDK ANLAMI

  • Danışma, tanıtma
  • Haber alma, haber verme, haberleşme

ENFORMASYON KELİMESİ CÜMLE İÇİNDE DOĞRU KULLANIM ÖRNEKLERİ

  • Enformasyon müdürlüğü.

MALUMAT

Enformasyon (malumat) en genel anlamda belirli ve görece dar kapsamlı bir konuya (bağlama) ilişkin, derlenmiş bilgi parçasıdır. Derleme süreci ölçüm, deney, gözlem, araştırma ya da haber toplama (istihbarat) bulgularının özetlenmesi biçimini almaktadır. Bulgular, onların biçimlendirilmesi ve sunulmasında kullanılan sembollerin genel olarak kabul görmüş bir yaklaşımla yorumu ile anlamlandırılmaktadır.

Belirli bir konuda zamanla biriken enformasyon, ayıklanıp sınıflandıktan ve düzenlendikten sonra, genelliği ölçüsünde bilgiye dönüşmektedir. Bu açıdan, enformasyon özel bir konunun anlaşılmasına ya da özel bir problemin çözümüne hizmet ederken, bilgi görece daha genel bir konunun anlaşılması veya belirli türden problemlerin tümünün çözülmesi için kullanılmaktadır.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik