Şuan Okunan
“Ey Özgürlük” sergisi Basın Müzesi’nde açıldı

“Ey Özgürlük” sergisi Basın Müzesi’nde açıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi’nde, Türkiye’de Basın ve Düşünceyi İfade Özgürlüğü Görsel Sanatlar Sergisi ‘#EyÖzgürlük!’ düzenlendi. 28 fotoğraf, resim, seramik ve heykel sanatçısının katıldığı sergi 8-24 Aralık 2022 tarihleri arasında gazeteci ve sanatseverlerle buluşacak. 8 Aralık 2022 Perşembe günü saat 18.30’da TGC Yönetim, Denetim, Balotaj, Onur Kurulları, TGC üyeleri ile sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşen serginin açılış konuşmasını TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptı.

“Haberin serbest dolaştığı, yazar, çizer ve sanatçıların özgürce eserlerini üretebildiği bir Türkiye’de yaşayabilmek için var gücümüzle mücadeleye devam edeceğiz” diyen Olcayto, şu ifadeleri kullandı: “Özgürlüğün tadını alamayan, özgürlüğün soluğunu içinde hissedemeyen sanatçının insanlık için kalıcı eserler vermesi beklenemez. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kültür Komisyonu bu perspektiften yola çıkarak “Ey Özgürlük” sergisini sizlerin ve bütün meslektaşlarımızın beğenisine sunuyor.”

FATMA BATUKAN BELGE: SERGİ, KAMUOYUNUN DİKKATİNİ SANATLA ÇEKİYOR

Sergi küratörü Fatma Batukan Belge serginin hazırlanış süreciyle ilgili olarak yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye’de düşüncesini ifade etmek isteyen herkes başının üzerinde bir Demokles kılıcıyla yaşamak zorunda. Ha gazeteci olmuş ha kayıp evladının akıbetini soran bir ana, herkes aynı iklimde yaşayıp aynı havayı soluyor. #EyÖzgürlük! Türkiye’de Basın ve Düşünceyi İfade Özgürlüğü Görsel Sanatlar Sergisi’nin fikri bu ağır ve zor koşullarda mesleğini hakkıyla yapan tüm gazetecilerin emeğini onurlandırmak için ortaya atıldı. Ama ardından “Bir ülkede basın ve ifade özgürlüğü yoksa o ülkede insan hak ve özgürlükleri de yoktur” düşüncesinden yola çıkarak serginin kapsamını genişlettik. Çünkü temel hak ve özgürlüklerin hiyerarşik bir sıralaması yoktur, birbirlerine bağlı ve eş zamanlı uygulanırlar ya da tam tersine ortadan kaldırılırlar. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kültür Sanat Komisyonu’nun sanatın özgürleştirici ve iyileştirici etkisini göz önüne alarak düzenlediği sergi kamuoyunun dikkatini bu kez sanat yoluyla çekmeye çalışıyor.”

Ayrıca Bakınız

SERGİDE KİMLER VAR?

Küratörlüğünü Fatma Batukan Belge’nin üstlendiği sergi Murat Erdin, Aybeniz Ece Uçan, Cihan Oğuz, Erol Aktı, Esin Yolçınar ve Öznur Oğraş Çolak’dan oluşan TGC Kültür Sanat Komisyonu tarafından düzenlendi. Sergi, Adviye Bal, Armağan Ulusoy, Asuman Aktüy, Aybeniz Ece Uçan-Esin Yolçınar, Aynur Karakaş Karaağaç, Bahri Genç, Beril Anılanmert, Buket Acartürk, Deniz Pireci, Didem Erk, Ercan Arslan, Erkan Özdilek, Fatma Batukan Belge, Filiz Yıldız, Güngör Güner, Haniyeh Aeini, Huri Aykut Ülker, Kaan Sağanak, Leman Kalay, Maryam Salahi, Mehmet Aksoy, Mehmet Dere, Meriç Hızal, Nurdan Arslan, Safiye Başar, Sebati Karakurt, Uğur Şahin ve Vedat Arık’ın eserlerinden oluşuyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik