Şuan Okunan
Farah Zeynep Abdullah: Sektörde genç kadınlara ciddi zorluklar yaratılıyor

Farah Zeynep Abdullah: Sektörde genç kadınlara ciddi zorluklar yaratılıyor

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın düzenlediği 33. Ankara Film Festivali, dün gece MEB Şura Salonu’nda düzenlenen Açılış Töreni ile başladı. Sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı, festival destekçilerine teşekkür plaketlerinin takdimi ile başlayan törende, Onur Ödülleri ve Vakıf Özel Ödülleri de sahiplerine verildi.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol ve Vakıf Yürütme Kurulu üyesi, gazeteci Şükrü Küçükşahin festivale destek veren kişi ve kurumlara teşekkür ederek, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Bulvar Loft, Yıldızlar Grup, Concorde Hotels & Resort, Rabia Gürses Özden’e plaketlerini takdim etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi adına plaketi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş ile Kültür Daire Başkanı Ali Bozkurt alırken, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ödül konuşmasında “Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk” dedi.

Plaket töreninin ardından festival programının tanıtıldığı açılış gecesinde Onur Ödülleri; Aziz Nesin Emek Ödülü, yazar, müzisyen, senarist, yönetmen Zülfü Livaneli’ye, Sanat Çınarı Ödülü orkestra şefi Rengim Gökmen’e, Kitle İletişim Ödülü ise çevirmen, sinema yazarı, gazeteci, yazar Sevin Okyay’a Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından takdim edildi.

ZÜLFÜ LİVANELİ: ANKARA KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ

Aziz Nesin Emek Ödülü’nü İrfan Demirkol’dan alan Zülfü Livaneli, “Çok mutluyum, çok önemli bir iş yapıyorsunuz, emek verenlere ve herkese çok teşekkür ediyorum. Ankara kültürün başkenti gerçekten. Biz burada yetiştik, bütün oyunları burada gördük, kitaplarımızı burada okuduk, filmlerimizi burada gördük ve Ankara’dan yetişen insanlar Türkiye’nin kültür hayatında çok önemli yer tuttular. Çünkü 100 yıl önce buradan bir lider cepheye gitti, ülkenin varlık yokluk savaşında, işgal edilmiş bir ülkenin büyük taarruzunun gecesinde çadırda roman okudu. Sabaha karşı 5.30’da başlayacak taarruz öncesi Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanını okuyan bir lider Atatürk. Ve ne diyor; ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür,’ hakikaten çok doğru söylemiş. Çünkü bizim kültürle olan bağımız, bizlerin yaşattığı, sizlerin yaşattığı bu kültür bizi ayakta tutan şeydir. Belki de ele geçirilemeyen son kalemizdir, tek kalemizdir. O yüzden yaşasın kültür emekçileri, yaşasın cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk” dedi.

RENGİM GÖKMEN’DEN ONUR ŞENER MESAJI

Ayrıca Bakınız

Sanat Çınarı Ödülü’nün bu yılki sahibi Rengim Gökmen’e ödülünü Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Füsun Okutan İplikçioğlu takdim etti. Rengim Gökmen, “Gerçekten çok teşekkür ediyorum. Bir sinema festivalinde böyle bir ödülü almak çok anlamlı. Sizleri bulmuşken ve bu ödülü şükranla kabul ederken anmam gereken iki kişi olduğunu düşündüm. İlk senaryo tekniği kitabını yazan, tiyatrocu olmasına karşın ilk sinema sevgisini bana veren, elimden tutarak beni Ankara Sineması’na, Ulus Sineması’na götüren ve beni bu büyük sanatla tanıştıran babamı anmak istiyorum, anısı önünde saygıyla eğiliyorum. İkinci kişi ise, bir müzik emekçisi Onur Şener. Bundan birkaç ay önce katledildi Ankara’da. Onun adına bütün şiddet olaylarına karşı çıkmamız gerektiğini ve kısa vadede çözümlere ulaştırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu genç müzikçinin de anısı önünde saygıyla eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

SEVİN OKYAY: HİÇ YABANCI HİSSETMİYORUM

Festivalin Kitle İletişim Ödülü’nü Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Pof. Dr. Ruken Öztürk’ten alan Sevin Okyay, “Bu akşam burada olduğum için çok teşekkür ederim. Ankara benim için sinema konusunda hiç yabancı bir yer değil. Ankara Film Festival, Gezici Festival, Uçan Süpürge… Hiç yabancı hissetmiyorum, çok teşekkürler” dedi. (Birgün)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik