Şuan Okunan
Gomidas Vartabed ölüm yıldönümünde sahnede

Gomidas Vartabed ölüm yıldönümünde sahnede

Prömiyerini 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştiren Yolcu Tiyatro’nun “Gomidas” adlı oyunu, Gomidas Vartabed’in ölüm yıldönümü olan 22 Ekim’de yeniden izleyicilerle buluşuyor. Anadolu’nun binlerce türküsünü derleyerek dünyaya büyük bir miras olarak bırakan Gomidas’ın hayatı, Hagop Mamigonyan şefliğindeki 40 kişilik Lusavoriç Korosu eşliğinde Kumkapı’daki Surp Vortvots Vorodman Kilisesi’nde izleyicisiyle tekrar buluşuyor. Ahmet Sami Özbudak’ın yazıp yönettiği ve Fehmi Karaarslan’ın oynadığı “Gomitas”, 22-23 Ekim tarihlerinde Türkçe, 24 Ekim tarihinde Türkçe üst yazıyla Fransızca olarak izlenebilecek.

Yolcu Tiyatro, yeni sezonda 4. sezona giren ve 100. sahnelenişlerine yaklaşan “Kürklü Venüs” ve “Joko’nun Doğum Günü” oyunlarını sahnelemeye devam ediyor. “Kürklü Venüs” 12 Ekim’de Baba Sahne ve 30 Ekim’de Sahne Pulcherie’de, Joko’nun Doğum Günü ise 17 Ekim’de Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde izlenebilecek.

GOMİDAS VARTABED KİMDİR?

Gomidas Vartabed, Osmanlı döneminde Kütahya’da dünyaya gelmiş, yolu Eçmiyadzin, İstanbul, Berlin ve Paris’e düşmüş; Ermeni, Anadolu ve dünya kültürüne derin izler bırakmış, müzikolog, besteci ve koro şefi bir rahip. Hem Anadolu’yu hem “Müzik Kutusu” dediği Ermenistan’ı çok iyi tanıyan, ilhamını bu topraklardan alan, “sesinin duyulduğu her yer deniz kıyısı olan” bu özel sesin, Gomidas’ın yolculuğu birçok trajik hikâyeyle şekilleniyor. 1915’te Ermeni aydınlarla birlikte İstanbul’dan sürülüşünün ardından hayatının son 18 yılını sessizliğe gömülerek geçiren Gomidas Vartabed’in hayat hikâyesi anlatılıyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik