Şuan Okunan
İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başlıyor

İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başlıyor

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri bu yıl da insanı ve insan haklarını odağına alan filmleri sinemaseverlerle buluşturacak. Çevrim içi (online) olarak gerçekleşecek gösterimlerin yanı sıra, İzmir, Diyarbakır ve Van’da filmler salonlarda izleyicileriyle buluşacak. Film günlerinin bu seneki programında ülke içinden 5, ülke dışından 15 olmak üzere, toplam 20 belgesel film yer alıyor.

Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşturmayı hedefleyen film günlerinin bu yıl teması “ayrımcılık yasağı”. Çevrim içi gösterimler İnsan Hakları Haftası boyunca, 10-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Fiziki gösterimler ise 8 Aralık’ta İzmir’de başlıyor. Filmler 10 Aralık saat 00.01 itibarıyla tihvbelgeselfilm.org adresinde gösterime açılacak, yedi gün sonra, 17 Aralık tarihinde saat 24.00 itibarıyla gösterime kapanacak. Dağıtımcı ve yapımcı şirketler ile yapılan anlaşmalar gereği, programda yer alan ülke dışında üretilmiş filmler yalnızca Türkiye’deki izleyicilere açılacak ve izleyici kontenjanları 250 kişi ile sınırlı olacak. Kontenjanlar dolunca filmler gösterime kapanacak. Ülke içinde üretilmiş filmler için ise herhangi bir kontenjan sınırı bulunmuyor.

Programda yer alan filmlerin tamamı 8-11 Aralık tarihleri arasında İzmir’de, Fransız Kültür Merkezi salonunda izleyicilerle buluşacak. Filmlerin bir bölümü 17 – 18 Aralık tarihlerinde Van Barosu salonunda, 16-18 Aralık tarihlerinde ise Diyarbakır Mordem Sanat Merkezi salonunda fiziki olarak izlenebilecek. Film günleri kapsamında yapılan “ayrımcılık yasağı” temalı afiş yarışmasında birinci seçilen Kenan Yiğit’e ait eser film günlerinin afişi olarak belirlenmişti. Ayrıca yarışma katılımcısı en beğenilen 27 eser 10-17 Aralık tarihlerinde https://tihvbelgeselfilm.org adresinde çevrim içi olarak sergilenecek.

Ayrıca Bakınız

Program ve filmler hakkında ayrıntılı bilgiyi https://tihvbelgeselfilm.org sitesinden edinmek mümkün.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik