Şuan Okunan
İzmir Şehir Tiyatroları’nda oyuncu seçmeleri mahkeme kararıyla iptal

İzmir Şehir Tiyatroları’nda oyuncu seçmeleri mahkeme kararıyla iptal

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İzBBŞT) tarafından geçtiğimiz yıl yapılan oyuncu personel alımı sınavı ile ilgili sınava katılan 5 oyuncu tarafından başlatılan yargı süreci sonuçlandı. Cenk Dost Verdi, Can Esendal, Müzeyyen Durgun, Özge Yıldırım ve Tayfun Cingiler’in açmış olduğu davalar sonucunda İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi başarısız sayılanların sınavını oybirliği ile iptal etti.

OYUNCULARDAN AÇIKLAMA: ATILACAK ADIMLARI MERAKLA BEKLİYORUZ!

Karar sonrası beş tiyatro oyuncusu ortak açıklama yaptı. Açıklamada, “Bizlere düşen; yaşanan ve daha sonra yaşanacak olan bu gibi hak ihlallerinin hem mesleğimize hem de bu kurumlara vereceği zararı önlemek adına hakkımızı aramaktan asla vazgeçmemektir. Vazgeçmediğimizde ve birlikte olduğumuzda daha güçlüyüz. Bu dava sadece bizim değildir. Bu dava başta oyuncular olmak üzere tüm sahne sanatları emekçilerinin ortak kazanımıdır. Şimdi, idari mahkemece alınan bu karar doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, oluşan hak kayıplarını gidermesi için kararın bildirildiği tarihten itibaren otuz günlük yasal süre içinde atacağı adımları merakla bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

OYUNCULAR SENDİKASI: 

Oyuncular Sendikası tarafından mahkeme süreciyle ilgili yapılan açıklamada da karar sevinçle karşılandı; “İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları eleme sınavına ilişkin başlatılan hukuki süreç sonuçlandı. Üyelerimiz, sektörümüz için emsal olarak değerlendirdiğimiz davayı kazandı” denildi. Oyuncular Sendikası kararın sektördeki diğer oyuncu seçmeleri için de emsal oluşturması talebini dile getirdi.

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik