Şuan Okunan
İzmir Tiyatro Festivali bu yıl “Emek” temasıyla düzenleniyor

İzmir Tiyatro Festivali bu yıl “Emek” temasıyla düzenleniyor

TAKSAV İzmir Temsilciliği tarafından düzenlenen 10. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, 2 Aralık’ta perdelerini açıyor. Festivalin bu yılki ana teması “Emek” olarak belirlendi. Evrensel’den Ramis Sağlam’ın sorularını yanıtlayan TAKSAV İzmir Temsilcisi Yasemin Sağlam festival boyunca 4’ü çocuk oyunu olmak üzere 25 yerli-yabancı oyunla izleyicinin karşısına çıkılacağını söyledi. Sağlam, “Uluslararası Tiyatro Festivalini 10. yıla taşımanın coşkusunu ve heyecanını yaşıyoruz. Festivaller topluma enerji ve duygu verip farklı yerlere taşıyor” dedi.

Festivalin ana temasını bu yıl “Emek” olarak belirlediklerini ifade eden Sağlam, “Pandemi sürecinde yaşanan tekrar insan emeğine geri dönüşünün önemine ve değerine gönderme yapmak istedik. Sağlık emekçileri başta olmak üzere, yollardaki kuryeler ve fabrikalarda sıkıştırılan emeğin çabalarını ve tabii ki sanatın emeğini bir potada eriterek ön plana çıkarmak istedik” diye konuştu. Pandeminin belirsizliği nedeniyle yurt dışından katılımların etkilendiğini belirten Sağlam, şu anda savaş ortamında olan Ukrayna’dan “Badanacı”, Azerbaycan’dan Jean- Paul Sartre’ın “Çıkış Yok” ve Uruguay’dan “Chıcha” adlı oyunlarıyla izleyiciyi buluşturacaklarını söyledi. Festivalde Mirza Metin’in yazıp yönettiği Kürtçe, Büka Leki (Plastik Gelin) oyunu da yer alıyor.

ONUR VE EMEK ÖDÜLLERİ

Festivalin sokak açılışı 2 Aralık’ta Türkan Saylan Kültür Merkezi önünden saat 17.00’de yapılacak yürüyüşle başlarken, Mimarlık Merkezinde saat 19.00’da yapılan gala ile ödüller hak sahiplerine verilecek. Bu yıl festivalin onur ödülü Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Meral Çetinkaya’ya, Emek Ödülü ise Oyuncu ve Seslendirme Sanatçısı Zihni Göktay’a ve tema ödülü ise 89 yıldır “sahne” diyen Bademler Köy Tiyatrosuna takdim edilecek. Ayrıca 3 Aralık Cumartesi günü Türkan Saylan Kültür Merkezinde, Eren Aysan, Müfit Can Saçıntı ve Orhan Alkaya’nın katılacağı, “Tiyatro’da Emek” başlıklı söyleşi gerçekleştirilecek.

Ayrıca Bakınız

İzmir Tiyatro Festivali kapsamındaki oyunları İzmir’in tüm ilçelerine yaymaya çalıştıklarını söyleyen Sağlam, Konak, Bayraklı, Karabağlar, Çiğli ve Narlıdere ilçelerinde oyunların izleyiciyle buluşacağını belirtti. Oyunların gösterileceği yerler ise Kültürpark İzmir Sanat, Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi, Konak Güzelyalı Kültür Merkezi, Bayraklı Osmangazi Kültür Merkezi, Bayraklı, İhsan Alyanak Kültür Merkezi, Konak Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi, Yaşar Üniversitesi, Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu, Karabağlar Yıldız Kenter Kültür Merkezi ve Bayraklı-Postacılar İsmet İnönü Kültür Merkezi.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik