Şuan Okunan
Kolay ve Anlaşılır Felsefe: Felsefi Fabllar

Kolay ve Anlaşılır Felsefe: Felsefi Fabllar

Ayrıntı Yayınları’nın ilk gençlik kitapları markası Dinozor Genç, Michel Piquemal’ın her yaştan okuru eğlenceli ve kolay anlaşılır bir felsefe yolculuğuna çıkaran Felsefi Fabllar’ını Türkçede yayımladı. Basit ve ilgi çekici hikâyelerden oluşan fabllar, çok eski zamanlardan beri değerlerin, fikirlerin ve derin düşüncelerin anlaşılmasında ve iletilmesinde kilit rol oynamıştır. Bu geleneği takip ederek, sorular, referanslar ve anahtar kelimelerle düşünmeyi ve tartışmayı teşvik eden Felsefi Fabllar, çocuklarda zaten bulunan büyük sorular sorma, “felsefe yapma” hevesinin ve yeteneğinin keyifle yeşerebileceği verimli bir toprak sunuyor.

Felsefi Fabllar’da batı felsefesi, mitoloji ve doğu bilgeliklerinden alınan anlamlı ve basit 60 fabl, felsefe atölyesinin kapısını aralamanın ve gelecek yıllarda ileri düzeydeki felsefi sorulara daha cesurca yaklaşmanın önünü açıyor. Murat Erşen’in Fransızcadan dilimize çevirdiği Felsefi Fabllar, raflarda ve internet satış sitelerinde!

MICHEL PIQUEMAL

Eğitim bilimleri üzerine doktora düzeyinde çalışmalar yapmış ve daha sonra öğretmenlik mesleğini sürdürmüştür. İlk gençlik roma­nı olan Samani, l’Indien Solitaire 1988’de yayımlanmıştır. O zaman­dan bu yana 200’den fazla eser yayımlamıştır. Kızılderililer ve fel­sefe gibi çeşitli konulara ilgi duymaktadır. Eserleri birçok ödül ka­zanmıştır, bunlardan biri 2006’da “Prix des Incorruptibles” ödülüdür.

Ayrıca Bakınız

Ayrıca, Albin Michel yayınevinde “Carnets de Sagesse” ve “Paroles de” koleksiyonlarını kurmuştur ve bu serileri yönetmeye devam etmektedir. Gençler için felsefe kitapları da dahil olmak üzere bir­çok gençlik kitabı yazmıştır (Le Conteur Philosophe, Pikolo ile Fel­sefe Öğreniyorum Serisi). İlk romanı olan Le Cri du Poisson Rouge 2001’de yayımlanmıştır. Ayrıca, yetişkinler için kitaplar da yazmış­tır, bunlar arasında denemeler (Heureux sans Dieu ni Religion, Hugo et Cie) ve liberalizme karşı bir broşür (Le Prophète du Libéralisme 2005’te yayımlanmıştır) bulunmaktadır. 1989 yılında, gençlik ro­manı Le Jobard ile büyük gençlik ödülünü kazanmıştır.

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik