Şuan Okunan
Kürtçe oyun Adana’da yasak, Mersin’de serbest

Kürtçe oyun Adana’da yasak, Mersin’de serbest

“Tartuffe” adlı Kürtçe oyunun Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda sahnelenmesini “uygun görülmemiştir” diyerek yasaklayan Adana Valiliği’nin tarihleri de karıştırdığı ortaya çıktı. Oyunla ilgili başvuru 5 Haziran tarihi için yapılırken, Adana Valiliği, 6 Haziran tarihi için karar verdi.

MA’nın haberine göre, Adana Valiliği’nin yasaklama kararından şu ibarelere yer verildi: “…06 Haziran 2022 tarihinde saat 20.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda sergilenmek istenilen “Tartuffe” isimli tiyatro oyunu, 5442 sayılı İl İdare Kanunun 11. Maddesinin (c) fıkrası hükmü gereğince, Valilik Makamının 03.06.2022 tarih ve 62837sayılı oluru ile uygun görülmemiştir.”

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesinin (c) fıkrasında şöyle deniliyor: “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66 ncı madde hükmü uygulanır.”

KÜRTÇE OLAN TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜN GÖSTERGESİ

Ayrıca Bakınız

Adana Valiliği’nin yasakladığı oyun Mersin Valiliği tarafından uygun görüldü. Oyun, 6 Haziran’da Mersinli izleyicilerle buluşacak. Organizatör Suat Ekin, MA’ya yaptığı açıklamada, oyunun Kürtçe olduğu için Adana Valiliği’nce yasaklandığını, ancak Mersin Valiliği’nin aynı oyuna izin verdiğini aktardı. Ekin, “Normalde salon etkinliklerinde valilikten izin almaya gerek yok. Ama CHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü, tiyatro oyunu Kürtçe olduğu için ısrarla bize ‘valilikten izin alacaksınız, yoksa oynatamayız’ dediler. Yasaklama kararı Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün göstergesidir. İzin için Adana Valiliği’ne başvuru yaptım. Valilik Güvenlik Şube’yi aradı. Onlar da beni arayarak, ‘oyununuz Türkçe mi, Kürtçe mi?’ diye sordu. Ben de, ‘fark eder mi?’ diye sordum. Bana, sıkıntı yok. Git, valilikten kâğıdınızı alın. Orada cevabını alırsınız’ dediler. Kâğıda ‘uygun görülmediğinin’ yazıldığını gördüm. Bu durum Kürtçeye olan tahammülsüzlüğün göstergesidir.” dedi.

Amed Şehir Tiyatrosu’nun sahnelediği ve Moliere’in aynı adlı eserinden Kürtçe olarak sahnelenen “Tartuffe”, daha önce de Diyarbakır, Mardin gibi kentlerde engellemelere maruz kalmıştı.

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik