Şuan Okunan
“LGBT” filmi diye hedef gösterildi, bakanlık 9 ödüllü “Kurak Günler”den parayı geri istedi

“LGBT” filmi diye hedef gösterildi, bakanlık 9 ödüllü “Kurak Günler”den parayı geri istedi

Yönetmen Emin Alper’in bol ödüllü filmi “Kurak Günler” için verilen destek fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geri istendi. Emin Alper konuyla ilgili, Bu film sayesinde ilk kez uzun metraj bir film için ‘parayı geri isteme’ örtük tehdidi hayata geçirildi. Dolaylı bir sansür mekanizması işletilerek paramız geri isteniyor şu an. Bu çok tehlikeli. Bütün yönetmenleri şu an tedirgin eden bir sürece imza atmış oldu maalesef bakanlık” dedi.

“Kurak Günler”, Türkiye prömiyerini Ekim 2022’de düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yaptı. Film festivalde ‘En İyi Yönetmen’, ‘SİYAD En İyi Film’, ‘En İyi Müzik’, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kurgu’, ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ve ‘Cahide Sonku Ödülü’ ödülü olmak üzere dokuz ödül almıştı. Ödül konuşması için sahneye çıkan Alper, Boğaziçi Üniversitesi’nin yönetmen olmasında büyük katkısının olduğunu belirterek, şöyle demişti: “Ülkesinin en güzide eğitim kurumunu ele geçirilecek bir kale olarak gören zorba bir zihniyetin saldırısı altında. Utanıyorum. Bu ülkenin bu nadide kurumuna yapılan saldırıdan gerçekten utanıyorum. Ama Boğaziçi Üniversitesi direniyor. Kazanacak. Sadece Boğaziçi Üniversitesi değil, zorbalığa karşı direnen herkes kazanacak. Gezi direnişçileri kazanacak. Hemen yanı başımızda diktatöre karşı direnen Ukrayna halkı kazanacak. Zalim mollalara direnen kadınlar kazanacak. Bütün bu direnişçiler tiranlara zorbalara şunları söylüyor: Kazanamayacaksınız. Tarih sizin yanınızda değil. Yıllar sonra hatıranızın önünde eğilecek kimseyi bulamayacaksınız.”

TÖRENİN ARDINDAN HEDEF GÖSTERİLDİ

Alper törenin ardından Akit, Sabah ve Aydınlık gibi yayın organları tarafından hedef gösterildi. Akit, yönetmeni hedef gösterdiği haberlerinde “LGBT propaganda filminin bakanlıktan destek aldığı ortaya çıktı! Erdoğan’a ve hükümete hakaret etti, 9 ödül aldı!”, “Bakanlıktan alınan destekle yola çıktılar! Hükümete kin kusup Erdoğan’a hakaret ettiler” gibi başlıklara yer verdi. Sabah gazetesinden Yüksel Aytuğ “Devletten para alıp devlete çakan ikiyüzlüler!” ifadelerini kullandı. Aydınlık gazetesi ise Bakanlık desteğinin ardından “Kurak Günler” filminde değişiklikler yapıldığını iddia etti. Yayın organı, “Altın Portakal, yurtdışından fon alıyor” ifadeleriyle ise töreni ve yönetmeni hedef gösterdi.

Ayrıca Bakınız

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik