Şuan Okunan
Maltepe’de “Arif Sağ Ustaya Saygı” Gecesi

Maltepe’de “Arif Sağ Ustaya Saygı” Gecesi

Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Arif Sağ Ustaya Saygı Gecesi’, yüzlerce türkü severin katılımıyla Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapıldı. ‘Türkülerin ustası’ olarak nitelendirilen Arif Sağ’ın da katıldığı gecede, Sağ’ın 61’inci sanat yılı kutlandı. Maltepe Belediyesi, Arif Sağ’ın 61’inci sanat yılını kutlamak için düzenlenen ‘Arif Sağ Ustaya Saygı Gecesi’ etkinliğine ev sahipliği yaptı. Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Arif Sağ’ın oğlu Tolga Sağ, Muharrem Temiz, Cengiz Özkan, Erdal Erzincan ve Yılmaz Çelik’in sahne aldı. Arif Sağ’ın biyografisinin okunmasıyla başlayan gecede sanatçılar da söz alarak Arif Sağ ile tanışma hikayelerini ve onlarda bıraktığı etkiyi anlattı.

GECE “GELİN CANLAR BİR OLALIM” TÜRKÜSÜYLE KAPANDI

Sağ, anlattığı anılarla geçmişe ışık tutarken nüktedan fıkralarıyla herkesi gülümsetti. Belediye Başkanı Ali Kılıç ile yaşadığı anıları da paylaşan Sağ, Kılıç’a, “Ali, seni seviyoruz. İyi ki federasyonda genel başkanımız oldun. İyi ki o yolları gidip geldin” diye seslendi. Sağ, Belkıs Akkale’nin solo performansını sergilediği gecede “Salındı Bahçeye Girdi”, “Daha Senden Gayrı Âşık mı Yoktur”, “Seher Yıldızı”, “Eşinden Ayrılan Yaralı Ördek”, “Sunam”, “Dağlar Seni Delik Delik Delerim”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Bugün Bize Pir Geldi” ve “Mavilim” gibi türküleri seslendirdi. Sağ ve geceye katılan sanatçılar, etkinliğin sonunda halkla birlikte “Gelin Canlar Bir Olalım” türküsünü seslendirerek kapanış yaptı.

KILIÇ’TAN SANATÇILARA VE SANATSEVERLERE TEŞEKKÜR

Ayrıca Bakınız

Gecenin sonunda sahneye çıkan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi: “Öncelikle konserin sonunda kadar ayakta bile olsa salonu terk etmeyen ve büyük ilgi gösteren Maltepelilere, sanata ve sanatçıya verdikleri destek için sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsınız, iyi ki Maltepelisiniz. Arif Hoca’mızın adı geçer geçmez biletler hemen tükendi. Bir o kadar dostumuz da aradı bizleri hafta sonu ama maalesef bu salona sığdıramadık. Biraz önce hem Erdal Erzincan hem Cengiz Özkan hem Muharrem Temiz hem Tolga Sağ hem de Yılmaz Çelik’in dile getirdiği gibi, aslında Arif Sağ hep bizlerin hayatına bir yerden dokunmuş, tıpkı benim hayatıma da dokunduğu gibi. Avrupa Alevilerinin birleşip federasyon ve daha sonra konfederasyon olmasında Arif Hoca’mın çok büyük emeği var. 61 sanat yılı dedik. Bu salonun yaş ortalaması sanırım 40-45. Demek ki bizi ikiye katlamış bir sanatçı burada var. Bunu alkışlamamız lazım, değil mi? İnşallah Arif Hoca’mla yolculuğum daha çok devam eder.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik