Şuan Okunan
Mehmet Ali Alabora: Herkesin kendi mekanını açabileceği dijital bir mahalle yarattık

Mehmet Ali Alabora: Herkesin kendi mekanını açabileceği dijital bir mahalle yarattık

Uzun süredir yaşamını sürgünde sürdüren oyuncu, yönetmen ve girişimci Memet Ali Alabora, herkesi ilgilendiren, teknoloji ve siber güvenliği herkes için anlaşılır kılan “Teknolojinin Şapkaları” podcast’inde Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar’ın konuğu oldu! Memet Ali Alabora , İstanbulluluğun şehrin dışında nasıl yaşandığını keşfetmek amacıyla Tan Morgül ve Akın Olgun’la birlikte hayata geçirdikleri İstanbul Elsewhere projesinden yola çıkarak, dünyanın her köşesinden insanları çevrimiçi masalarda bir araya getirmek için geliştirdikleri gather-in adlı yeni video buluşma platformunu anlatıyor.

Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar’ın hazırlayıp sunduğu “Teknolojinin Şapkaları”nın “ Memet Ali Alabora ile gather-in uygulaması üzerine ” başlıklı bölümüne konuk olan Memet Ali Alabora, insanların sosyalleşmek amacıyla bir araya geldikleri ve meyhanelerden kitap kulüplerine birçok farklı mekânın yer aldığı gather-in uygulaması için “Herkesin kendi̇ dijital mekânını açabileceği̇, dünyanın her tarafından müdavimlerini̇ ağırlayabileceği̇ kocaman bi̇r mahalle yarattık,” diyor.

Alabora, dileyen herkesin kendi ilgi alanı doğrultusunda gatherin.life adresi üzerinden kolayca mekân açabildiği uygulamanın diğer uygulamalardan farkını ve avantajlarına değiniyor.
Banu Zeytinoğlu ve Murat Lostar “Teknolojinin Şapkaları”nda, her geçen gün hayatımızın daha da büyük bir parçası haline gelen bilgi ve iletişim teknolojileriyle güvenli ilişki kurmanın yollarını en kolay anlaşılır haliyle konuşuyorlar. İkilinin şifreleme, yedekleme,  güvenli online alışveriş gibi herkesi ilgilendiren kritik konulara eğlenceli, gündelik bir anlatımla ışık tuttuğu ve hap bilgiler paylaştığı program, her yaştan ve her bilgi düzeyinden teknoloji kullanıcılarına hitap ediyor. İki eski dostun sohbet havasında geçen eğlenceli programında  Zeytinoğlu “halkın sesi” oluyor ve bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanırken hepimizin aklına takılan basit ama önemli soruları soruyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik