Şuan Okunan
Nazım Hikmet’in “Kafatası” oyunu Şişli Tiyatrosu’nda

Nazım Hikmet’in “Kafatası” oyunu Şişli Tiyatrosu’nda

“…Kapitalizm, gelişerek öyle bir merhaleye varır ki, yalnız maddi eşyalar değil, manevi değerler de mal olur, alınıp satılır…”

Şişli Tiyatrosu, Nazım Hikmet’in yazdığı ve ilk kez 1932 yılında Darülbedayi’de sahnelenen “Kafatası” oyununu sahnelemeye hazırlanıyor.Oyun, 15 Mart günü saat 21:00’de Şişli Tiyatrosu’nda prömiyer yapacak. Arzu Önder ve Şenol Önder’in uyarladığı, Şenol Önder’in yönettiği oyunun dramaturjisi Arzu Önder’e, koreografisi Caner Peçenek’e ait. Oyunda Cem Burçin Bengisu, Zeynep Eylül Çırak, Cem Okyay, Görkem Örskıran, Selçuk Delipınar, Hafize Başak, Deniz İnanç ve Sevim Erdoğan rol alıyor.

Kafatası oyunu, “etkileyici dekoru ve sınır tanımaz karakterleri ile vurucu bir trajikomedi” olarak tanımlanıyor. Dolaryanda adlı hayali bir ülkede geçen oyunun konusu şöyle: “Kafatası, verem aşısını bulduğu haberi ile dikkatleri üzerine çeken Dalbanezo isimli fakir bir doktorun, sermaye ve güç sahiplerince kumpasa düşürülmesini konu ediyor. Nazım’ım oldukça sivriltilmiş renkli karakterleri ile oyunda ilim/cehalet, masumiyet /suçluluk, yoksulluk/zenginlik gibi karşıt kavramlar komedi unsurları ile birlikte tartışılıyor ve tüm olgular fazla hızlı bir şekilde değişiyor.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik