Şuan Okunan
Özcan Alper İstanbul’un 100 yıllık edebiyat hafızasına bakıyor

Özcan Alper İstanbul’un 100 yıllık edebiyat hafızasına bakıyor

’’Senfoni İstanbul” adlı dökü-drama filmde Özcan Alper, İstanbul’un yüzyıllık edebiyat hafızasını, roman ve öykü karakterleri üzerinden anlatmayı seçiyor.

Birsen Altuntaş’ın haberine göre; 1920’lerden günümüze kadar İstanbul’u mekân olarak seçen roman karakterlerinin izinde ve onların belleğinden bir anlatı kuran film, farklı mevsimlerde ve farklı oyuncularla çekilecek. ‘’İstanbul Edebiyat Haritası, Senfoni İstanbul’’ projesi; Türkiye Edebiyatı’nın hafızalara kazınmış roman ve öykü karakterlerini günümüz İstanbul’unda takip ettiğimiz dökü-drama bir film olarak tasarlandı.

Proje tasarımını Özcan Alper ve yönetmen-senarist Uğur Aydedim’in yaptığı filmin görüntü yönetmenliğini Yağız Yavru üstleniyor. Projenin edebiyat danışmanlığını eleştirmen, yazar Semih Gümüş ve akademisyen Sena Hamra Aydın üstleniyor. Nar Film’in yapımcılığını üstlendiği projede oyuncu Kevork Malikyan, Tuğrul Tülek, Ozan Çelik ve genç oyunculardan Serap Bilgin, Yağmur Acı ve Mizgin Özel rol aldı. Projenin diğer bölümleri için cast çalışmaları devam ediyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik