Şuan Okunan
Özcan Ateş: Eskiden Şivan Perver kasetlerini saklıyorduk, şimdi Kürtçe oyun oynayamıyoruz

Özcan Ateş: Eskiden Şivan Perver kasetlerini saklıyorduk, şimdi Kürtçe oyun oynayamıyoruz

Tartuffe’un oyuncularından Özcan Ateş, oyunlarının yasaklanmasının temel nedeninin Kürtçe olmasından kaynaklandığını söyledi. Ateş, “4 yıldır bu oyunu oynuyoruz ve yasaklanmıyordu ama bu sene nasıl bir güvenlik problemi olduğunu anlamadık” diyerek belediyeler ve valiliklerin bu yasağını anlamlandıramadıklarını belirtti.

Ateş, Kürtçe oyunun yasaklanmasına ilişkin şunları söyledi: Bizim oyunlarımızın neden yasaklandığını da anlatmıyorlar. Hiçbir gerekçe sunmuyorlar. 90’lı yıllardaki yasak zihniyetle aynı durum. O dönemlerde Şivan Perver kasetlerini saklıyorduk şimdi de Kürtçe oyun oynayamıyoruz.

KÜRTÇE DEVLETE SERBEST BİZE YASAK

Devletin TRT kanalında Kürtçe var. Devletin kendisi Kürtçe konuşabiliyor ama söz konusu bize gelince yasak oluyor.  Kocaeli’de de bize bir salon verilmişti sonra salonu veren görevli hasta diye geri çektiler. Türkiye’nin her yerinde farklı muameleler oluyor. Oralardaki görevlilerin keyfi uygulamasına kalıyor. Adana’da şimdiye kadar genelde yasaklanıyordu ama Mersin’de ilk defa yasaklandı.

CHP’Lİ BELEDİYELERİN TAVRI RAHATSIZ EDİCİ

Biz oradaki yerel dinamiklere de CHP’li belediyelere de söyledik valiliklere izin başvurusuna ihtiyacınız yok diye ama anlamadılar.  Bu durum bizi üzüyor. Gece 11’de oraya vardığımızda oyunumuzun yasaklandığını öğrendik. Ertesi gün bütün izahatlarımıza rağmen sorunu çözemedik.

BU SÜREÇTE BİRAZ YALNIZ KALDIK

Bu süreçte yaşadıklarımız yasaklar üzerine ses çıkmalıydı ama yalnız bırakıldığımızı düşünüyorum. Yasaklar bu nedenle giderek büyüyor. Tepki konusu çok zayıf kalıyor. “Aman Kürtçe’de kim bilir ne yapmaya çalışmışlar” gibi bir zihniyet olabilir. Bizim oyunlarımız nasıl bir güvenlik gerekçesi olabilir bunu anlamıyoruz. Muhalif kesimlerin biraz daha ses çıkarması gerekiyordu.

Ayrıca Bakınız

AMED ŞEHİR TİYATROSUNUN ÇALIŞMALARI NELER?

Özcan Ateş, Amed Şehir Tiyatrosunun çalışmalarına ilişkin de bilgi verdi. Belediyeye kayyum atanmasının ardından özel tiyatro olarak devam ettiklerini söyledi.  Ekonomik olarak ayakta kalmak için Avrupa’ya belli projeler veriyoruz destekler alıyoruz.

KÜRTÇE TİYATRO TARTIŞMASI

Biz de zaman zaman kendi aramızda “Kürtçe tiyatro mu?” yoksa “Kürt tiyatrosu mu?” tartışmalarını yapıyoruz. Ama daha çok yeni. Türkiye’de Kürtçe tiyatro yapan çok fazla grup yok. Her kentten Kürtçe tiyatro yapan bir grubun olması gerekiyor. Bu sezonu yasaklarla kapattık. Umarım önümüzdeki sezon yasaklardan bahsetmeyiz.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik