Şuan Okunan
Parça/Parça: Postpandemik Cemiyet’ten “Nasıl Sonuçlanacağı Meçhul Bir Deneme”

Parça/Parça: Postpandemik Cemiyet’ten “Nasıl Sonuçlanacağı Meçhul Bir Deneme”

Kendini ” hiçbir mecburiyet altında olmadan, gönüllü olarak bir araya gelmiş” olarak tanımlaan “postpandemik cemiyet”, ilk oyunuyla izleyici karşısına çıkıyor. “Parça/Parça” adlı oyun prömiyerini 20 Kasım’da Bahçe Galata’da yapacak, ardından 24 Kasım’da Koma Sahnesi’nde perde açacak. Topluluk ilk oyununda çağdaş Türkiye edebiyatının öne çıkan genç yazarlarından Gamze Arslan’ın öykülerini oyunlaştırıyor.
Sanem Öge, Gamze Arslan’ın “büyülü gerçekçi” öykülerinden sıyrılan üç ayrıksı karakteri oyunlaştırıyor ve yönetiyor. Sanem Öge’nin yorumuyla her biri “izleyicilere ulaşmaya çalışan birer güvenilmez anlatıcıya” dönüşürken, oyunun tanıtımında şu cümlelere yer veriliyor: “Geçmişlerinden bugüne sürükledikleri şiddet sarmalı içerisinde bilerek ya da bilmeyerek kriminalize olmuş bu üç karakter, anlatıları içerisinde kendi sürpriz sonlarını hazırlıyor. Aykırı doğalarına ve pozisyonlarına rağmen, gönüllü bir anlatım faaliyeti üzerinden bizlerle bağ kurmaya çalışan bu üç tuhaf ve kırılgan karakterin genele karışma çabası başarılı olacak mı? Bilemiyoruz. Ancak belki biraz da ‘belirli koşullar altında tuhaflaşmaktaki haklılığımız’ üzerinde durmak istiyoruz.
Postpandemik Cemiyet olarak, sizleri bizim de nasıl sonuçlanacağını bilmediğimiz bir sahneleme deneyimine davet ediyoruz.”
Sinem Öcalır ve Cenk Dost Verdi’nin rol aldığı oyunun kostümleri Başak Özdoğan’a, müzikleri Can Güngör’e ait.

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik