Şuan Okunan
Sarı Sandalye’nin “F&Z” Oyunu, Yeni Sezonda Sahnelerde!

Sarı Sandalye’nin “F&Z” Oyunu, Yeni Sezonda Sahnelerde!

Türkiye’den ve dünyadan önemli edebiyat eserlerinin sahne uyarlamalarına odaklanan ve bu yolla tiyatro sanatına yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen Sarı Sandalye, edebiyatın önemli isimlerinden yazar J.D. Salinger’ın “Franny ve Zooey” öykülerinden esinlenilerek yola çıkan “F&Z” isimli yeni oyunu ile yeni sezonda sahnelerde!

Doğa Nalbantoğlu’nun yazıp yönettiği, ışık tasarımını Samet Acar’ın, kostüm tasarımını Kayra Belen Yardımcı’nın, özgün müziklerini ise Göksu Işık’ınyaptığı F&Z’nin oyuncu kadrosunu, Canan Günaştı, Emre Yıldızlar, Ezgi Yazıcı, Göksu Işık, İrem Kalaycıoğlu ve Ş. Ceren Ülgen oluşturuyor.

9 Mayıs 2023’te Öktem Aykut’ta prömiyer yapan “F&Z”, sezon boyunca İstanbul’un çeşitli sahnelerinde ve alternatif mekanlarında seyirciyle buluşacak. “F&Z” 13 Ekim akşamı 21:00’de DasDas’ta20 Ekim akşamı 20.30’da Sahne Pulcherie’de izlenebilir.

Sarı Sandalye Hakkında 

Tiyatro serüvenine 2014’te Georges Perec’in “Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi” adlı eserini sahneye uyarlayarak başlayan Sarı Sandalye, prömiyerini IKSV’nin düzenlediği 19. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali’nde yaptı ve Seyirci Ödülleri’nde “Umut Veren Yeni Tiyatro Topluluğu” ve Ekin Yazın Dostları’ndan “Yılın En İyi Komedisi” ödüllerini aldı. Bir sonraki yıl Knut Hamsun’un aynı adlı romanından uyarladıkları “Açlık” oyunu, Ekin Yazın Dostları’nda “Yılın Küçük Salon Oyunu”, Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri’nde “HDI Sigorta Özel Ödülü” ve Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde “Özgün Tiyatro Müziği” ödüllerine layık görüldü. Yazılışının 40. yılında Ferit Edgü’nün romanından sahneye uyarlanan “O / Hakkâri’de Bir Mevsim” projesi, topluluğun üçüncü oyunu ve üçüncü roman uyarlamasıdır.

Ekin Yazın Dostları -Yılın Teması “Özgürlük Ödülü” alan oyun, ilk gösterimini 20. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali’nde gerçekleştirdi. Topluluk, edebiyat uyarlamalarıyla başladığı sanat yolculuğuna Jean-Luc Lagarce’ın “Evdeydim ve Yağmurun Gelmesini Bekliyordum” oyununu sahneleyerek devam etti ve hemen ardından epik tiyatronun kurucusu ünlü Alman yazar Bertolt Brecht’in kısa oyunlarından biri olan “Düğün” uyarlamasıyla serüvenine hız kesmeden devam etti. Pandemi sonrası aranın ardından üretime kaldığı yerden devam eden Sarı Sandalye, 2022 yılında Alfred Jarry’nin “Kral Übü” oyununu uyarlayarak tiyatroseverlerin ilgisini çekerken, XXIII. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde “Ensemble Oyun Ödülü” , Galatasaray Üniversitesi En Ödülleri’nde “İşletme Kulübü Onur Ödülü” ve “En İyi Çıkış Yapan Tiyatro Sanatçısı” ödüllerini aldı. Son olarak geçtiğimiz sezon prömiyer yapan J.D. Salinger’ın “Franny ve Zooey” öykülerinden esinlenilerek ortaya konan “F&Z” isimli yeni oyunları ise sezonda gösterimlerine devam etmektedir. (Tiyatro… Tiyatro Dergisi)

Ayrıca Bakınız

Detaylı bilgi için info@sari-sandalye.com 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik