Şuan Okunan
“Serçenin Gözyaşı” filmi 8 Mart haftasında gösterime giriyor

“Serçenin Gözyaşı” filmi 8 Mart haftasında gösterime giriyor

Kadına şiddete karşı çekilen “Serçenin Gözyaşı” filmi, 8 Mart Kadınlar Günü’nden iki gün sonra 10 Mart’ta vizyona girecek. Yönetmenliğini Aysun Akyüz Mehdiabbas’ın yaptığı filmin hikâyesini, gazeteci Ali Eyüboğlu kaleme aldı. Yeşim Salkım ile Tamer Karadağlı’nın rol aldığı filmin müziklerini ise Mazlum Çimen yaptı.

Ezilen, şiddete, tacize maruz kalan, öldürülen, önyargılar nedeniyle toplum dışına itilen kadınların yaşamlarına mercek tutan, fırsat verildiğinde şiddeti önleyecek projeleri beyazperdeye yansıtan “Serçenin Gözyaşı” filminin çekimleri sona erdi. Dramatik hikâyesi olan ve usta oyuncuların kadrosunda yer aldığı film, 10 Mart’ta vizyona girecek.

GERÇEK YAŞAM ÖYKÜSÜNDEN UYARLANDI

Yapımcılığını Reborn TV/ Çağla Başak Çobanoğlu, yönetmenliğini Aysun Akyüz Mehdiabbas’ın üstlendiği filmin hikâyesini ise gazeteci Ali Eyüboğlu kaleme aldı. Serçenin Gözyaşı’nın gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan senaryosunu da “Altın Kalem” ödüllü yazar Şengül Boybaş yazdı.

UĞUR GÜNEŞ’TEN DİKKAT ÇEKEN GAZİ KARAKTERİ

Sanat dünyasının usta isimleriyle genç isimlerin buluştuğu filmin çekimleri, Çanakkale’de ve İstanbul’da gerçekleştirildi. Uğur Güneş’in “Gazi” karakteriyle performans sergilediği filmde Ezgi Şenler, Yeşim Salkım, Soydan Soybaş, Arzu Cabar, Evren Erler, Kubilay Penbeklioğlu, Bilge Şen, Yağızkan Dikmen, Ahmet Sarsılmaz, Özgür Çağlayan İncesu rol aldı.

YEŞİM SALKIM AVUKAT, TAMER KARADAĞLI HÂKİM ROLÜNDE, MÜZİKLER MAZLUM ÇİMEN’DEN

Gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan çarpıcı senaryosu ve usta oyuncu kadrosuyla dikkat çekecek, kadına şiddeti ele alan bugüne kadar çekilen en büyük prodüksiyon olan Serçenin Gözyaşı’nda oyuncu Yeşim Salkım, avukat rolünü canlandırıyor. Filmde Tamer Karadağlı hâkim rolüyle, gazeteci Özlem Gürses de sunucu olarak konuk oluyor. Filmin müziklerini de duayen sanatçı Mazlum Çimen yaptı.

Ayrıca Bakınız

VİZYON TARİHİ ÖZELLİKLE SEÇİLDİ

Filmin vizyon tarihi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nden iki gün sonra 10 Mart olarak belirlendi. Film ile kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Filmin hikâyesi 70’li yıllarda başlıyor ve o yıllardan bugüne Türkiye’nin bir panoramasını sunuyor. Öldürülen kadınlara saygı duruşu niteliğindeki yapım, aynı zamanda çok zor günlerle sınanan büyük ve güçlü bir aşk hikâyesine de odaklanıyor.

FİLMİN KONUSU

Kadına şiddete karşı çekilen filmin konusu ise şöyle: “Emine, kocası Mesut tarafından dövülen, tecavüz edilen bir kadındır. Yine şiddete uğradığı bir gün kocasından kaçarken yakalanır ve mücadele sırasında kocasının silahı ateşlenir. Mesut, ölmez ama durumu kritiktir. Çoğunlukla mağdur kadınların davalarıyla ilgilenen ünlü avukat Ayten Çetiner, Emine’nin davasını alır. Ayten, annesi Nilüfer tarafından kurulan Ses Sizsiniz Derneği’ni uluslararası platforma taşımış, büyük başarılara imza atmıştır. Annesini kanser nedeniyle kaybetmiştir. Büyük bir tesadüf eseri Emine, Ayten’in annesi ile aynı köydendir. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen bu köyde yaşananlar, “geçmişin geleceğin aynası” olduğu tezini güçlendirmektedir.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik