Şuan Okunan
TIME dergisi 2022’nin en iyi 10 filmini seçti

TIME dergisi 2022’nin en iyi 10 filmini seçti

1- THE FABELMANS

Çocukluğunu Arizona’da geçiren yönetmen Steven Spielberg’in anılarından ilham alan The Fabelmans, arkadaşlarıyla daha da büyük filmler çekebilmek için her zaman yeni bir donanıma ihtiyaç duyan genç Sammy Fabelman’ın hikayesini konu ediyor. Sammy Fabelman, ailesiyle Arizona’da mütevazı bir yaşam sürer. Sinemanın büyüsüne kapılan Fabelman, bu alanda kendisini geliştirmeye çalışırken bir yandan da aile içinde yaşanan sorunların üstesinden gelmeye çalışır.

2- AFTERSUN

Aftersun, boşanmış ebeveynlerin çocuğu olan bir kızın, babasıyla Türkiye’de yaptığı tatili konu ediyor. Sophie, yirmi yıl önce babasıyla çıktığı bir tatilin ortak neşesi ve özel melankolisi üzerine düşünür. Tanıdığı babayı tanımadığı adamla uzlaştırmaya çalışırken Sophie, aradaki boşlukları gerçek ve hayali anılar doldurur.

https://youtu.be/vXKcWRu8K_U

3- ARMAGEDDON TİME

James Gray’in çocukluk anılarına dayanan film, Ronald Reagan’ın seçimlere hazırlandığı sürecin tarihsel arka planını anlatıyor.

https://youtu.be/wBDLRvjHVOY

4- ELVİS

Elvis, Rock ‘N’ Roll müziğin kralı” Elvis Presley’nin hayatını konu ediyor. Elvis Presley’in hayatının bilinmeyenlerinin gözler önüne serildiği filmde Presley’in hayat yolculuğu, onu henüz kimse tanımazken keşfeden ve müzik yolculuğunda yanında yer alan esrarengiz menajeri Albay Tom Parker’ın anlatımı ile şekilleniyor. Presley’in menajeri ile olan karmaşık ilişkisine de odaklanılan yapımda, Presley’in şöhrete kavuşması ile yıldıza dönüşmesi arasında geçen 20 yılı aşkın sürede ikilinin arasındaki ilişkinin farklı dinamiği anlatılıyor.

https://youtu.be/wBDLRvjHVOY

5- HAPPENİNG

Happening, Annie Ernaux’un Nobel ödüllü aynı adlı 2000 tarihli romanına dayanan Fransız dramı, istenmeyen gebeliğin bir kadının hayatında ne anlama gelebileceğini genç bir öğrenci üzerinden anlatıyor.

6- TÂR

Tár, dünya çapında sanatının en iyilerinden biri olarak kabul edilen ve büyük bir Alman müzik orkestrasının ilk kadın şefi olmayı başaran Lydia Tár’ın hayat hikayesini konu ediyor.

7- EO

Ayrıca Bakınız

EO, Baltazar adlı bir eşeğin, Polonya sirkinde başlayan ve bir İtalyan mezbahasında biten hikayesini anlatıyor.

8- II BUCO

Kuzey İtalya’daki tüm mağaraları araştıran Piedmont Speleological Group’un genç üyeleri, Ağustos 1961’de insanlar tarafından bilinmeyen diğer mağaraları keşfetmek için İtalya’nın güney kesimine doğru yola koyuluyor.

9- THE INSPECTİON

Jeremy Pope, zulüm ve bağnazlıkla karşı karşıya kaldığı ama aynı zamanda karmaşık bir aidiyet duygusu bulduğu Deniz Kuvvetlerine katılan, seçenekleri tükenen genç bir eşcinsel ve evsiz olarak performans sergiliyor.

10- ALL THE BEAUTY AND THE BLOODSHED

Fotoğrafçı Nan Goldin, ağrı kesici bir ilaç olan OxyContin bağımlılığı nedeniyle rehabilitasyona girdi. 2017 yılında çıkan Goldin, ilacı üreten Purdue Pharma’nın sahibi olan Sackler ailesine karşı Prescription Addiction Intervention Now (PAIN) adlı bir grup kurdu. Belgesel, sanatçının kariyerine ve mücadelesine odaklanıyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik