Şuan Okunan
Tiyatro Boyalıkuş’tan “Bir Nora Evi”

Tiyatro Boyalıkuş’tan “Bir Nora Evi”

“Bir Bebek Evi”, 2024 yılında Tiyatro Boyalı Kuş yorumuyla, 4, 5, 6, 11, 12, 18, 19, 20 ve 21 Mart tarihlerinde Tuğçe Yükselel performansıyla “Bir Nora Evi” oyununa dönüşüyor.

Henrik Ibsen’in 19. yüzyılın sonlarında kaleme aldığı, tiyatro tarihinde klasikleşmiş, kadın mücadelesini konu alan en önemli örneklerden olan “Bir Bebek Evi (Nora)” oyunundan hareketle Tiyatro Boyalı Kuş, “Bir Nora Evi” adlı yapımıyla 21. yüzyılın bebek evini ve Norası’nı feminist bir bakışla ele alıyor. Topluluk, bu tek kişilik oyunla seyirciyi deneysel bir yolculuğa davet ediyor.

Bir Nora Evi” yaşadığımız topluma ve sisteme bir yandan ayna diğer yandan da ışık tutuyor! Peki, gördüklerimizin hangisi gerçek? Tiyatro Boyalı Kuş 2009-2010 sezonunda “Bir Bebek Evi” adlı oyunu Nora/Nûrê adıyla İstanbul’da (İKSV Tiyatro Festivali, Kumbaracı 50, Esenyurt), sonra Batman, Diyarbakır, Doğubeyazıt, Kars-Dağpınar, Van, Ankara ve Norveç-Skien’de Kürtçe sahnelemesinin ardından oyunun Jale Karabekir ve Feride Eralp tarafından yapılan Türkçe çevirisi 2012 yılında Agora Kitaplığı’ndan yayımlandı. Üçüncü baskısını yapan çeviri, 2017-2020 yılların arasında İBB Şehir Tiyatroları’nda oynandı. Bu yapımda Nora karakterini Yeşim Koçak canlandırdı.

Bir NORA Evi

Metin, Koreografi ve Işık Tasarım: Jale Karabekir

Reji: Yeşim Koçak, Jale Karabekir

Müzik ve Ses Tasarım: Murat Hasarı

Dramaturji: Nelin Dükkancı Yaman, Zeynep Özlem Havuzlu, Uğur Emre Erdem

Dekor Tasarım: Cihan Aşar

Kostüm Tasarım: Sema Işık Saral

Ayrıca Bakınız

Reji Asistanları: Pelin Oruç, Murat Avni Yürekli

Fotoğraf ve Yapım Koordinasyon: Arzu Bostancı

Afiş Tasarım: Rauf Kösemen

Oyuncular: Seda Elhan / Tuğçe Yükselel (Dönüşümlü)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik