Şuan Okunan
Tiyatro Kalemi ve Kuzguncuk Sanat’tan ortak yapım: O! Bu! Şu!

Tiyatro Kalemi ve Kuzguncuk Sanat’tan ortak yapım: O! Bu! Şu!

“Güzeller güzeli Sevilay… Karman çorban, darmadağınık, tozlu bir hikâye… Herkes kendi yaşanının söküğünün içinde kıvranıp duruyor!”

Kamer Yıldız Ok’un yazdığı ve yönettiği “O! BU! ŞU!”, Tiyatro Kalemi ve Kuzguncuk Sanat ortak yapımı olarak prömiyer yapmaya hazırlanıyor. Oyunda Gizem Duman Şeşen ve Erkan Kocaman rol alıyor. Oyun müzikleri Burhan Şeşen’e, hareket düzeni Koreograf Utku Demirkaya’ya ait. Işık takarımı İmran Aydın Tali, efekt tasarımı Adnan Girgin, dekor tasarımı Pınar Ketenci, kostüm tasarımı ise Anna Evcimen imzasını taşıyor. Oyunun video tasarımını Atahan Gökdel, afiş tasarımını Alihan Aşı yapmış. “Güzeller Güzeli Sevilay” ile “Yapayalnız Adem”in hikayesini anlatan “O! Bu! Şu!”, sahne üzerinde Kuzguncuk Sanat’ın da kurucusu Gizem Duman Şeşen ve Tiyatro Mahal’in kurucusu Erkan Kocaman’ı bir araya getiriyor.

“O! Bu! Şu!” oyunu 29 Şubat’ta İzmir’de Konak NHKM’de, 13 Mart’ta İstanbul Şişli Tiyatrosu’nda 14 Mart’ta İstanbul’da Hilltown Seyirlik Sahne’de, 22 Mart’ta İzmir Batı Sahne’de ve 23 Mart’ta Hikmet Şimşek Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

İKİ FARKLI KARAKTERİN BULUŞMASI

“O! Bu! Şu!”, Tiyatro Kalemi’nin ödüllü oyunu “Tuvaldeki Kadınlar”da da parlayan Sevilay adlı karakterin; bambaşka bir anını, hikâyesini anlatıyor. Oyunun diğer karakteri Adem ise, oyunun yazarının ödüllü öyküsü olan “Çıt Yok! Fısıltı Var!”ın hiç yazılmamış karakterlerinden birinin öyküsüyle oyuna giriyor. Özgün metinleri farklı estetik yaklaşımlarla sahneye taşıyan Tiyatro Kalemi; yine özgün bir metinle, sahne uzamında yalnızlaştırdığı karakterle, dramatik kurgunun sınırlarını zorlamaya
hazırlanıyor. Oyunun yazarı ve yönetmeni Tiyatro Kalemi kurucusu Kamer Yıldız Ok; “öteki” kavramını bu kez sahne estetiği üzerinde; toplumca kültürsüz, yaklaşık bir yıldır evden çıkmamış, evine sıkışmış Sevilay ve toplumca kültürlü ama kasabalı, kalabalığa hapsolmuş Adem karakteri üzerinden anlatıyor.

OYUNUN ÖZETİ

“O, Bu, Şu oyunumuzun güzeller güzeli Sevilay’ı tam bir yıldır evdedir. Kapıdan dışarı bir adım bile atamamaktadır.
Karman çorban, darmadağınık, tozlu bir hikâyenin içindedir. Televizyon sesi, sokağın sesi, kapının ardındaki Adem’in sesiyle günlerin, gecelerin içinde kaybolup gitmektedir. Evinin penceresinin aralığından gördüğü başka başka kadınların hayatlarına imrenerek, kendi hayatının penceresinden bakmayı unutan Sevilay; korkularında, güvensizliklerinde,
yaşamdaki yalnızlığında çırpınıp durmaktadır. Oyunumuzun diğer karakteri Adem ise Sevilay’ın evinin dışından duyduğu tek sestir; kapının ardındaki tek umududur.
Sevilay; önce annesini, ardından babasını kaybettikten sonra bir yıldır evden hiç çıkmamıştır. Çıkmaya cesaret edememektedir. Ne zaman dışarı çıkmak istese insanlara, insanların giyim kuşamına ayak uyduramamanın verdiyle kaygıyla kendini yeniden evinin içinde bulmaktadır. Birbirinden farklı ama yalnızlığı ortaklaşmış Sevilay ve Adem; bir evin kapısının iki yanından
birbirlerine bazen ayak bağı bazen kaygı bazense umut ve güç olacaktır.”

Ayrıca Bakınız

“O! Bu! Şu!
Yazan&Yöneten: Kamer Yıldız Ok
Oyuncular: Gizem Duman Şeşen, Erkan Kocaman
Müzik Tasarımı: Burhan Şeşen
Koreografi: Utku Demirkaya
Dekor Tasarımı: Pınar Ketenci
Kostüm Tasarımı: Anna Evcimen
Işık Tasarımı: İmran Aydın Tali
Efekt Tasarımı: Adnan Girgin
Video Tasarımı: Atahan Gökdel
Yönetmen Yardımcısı: Derin Su Aslan
Afiş Fotoğraf: Burhan Şeşen
Afiş Tasarımı: Alihan Aşı

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik